clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

RPP zdecydowała o obniżeniu głównej stopy procentowej z 2 proc. do 1,5 proc.

Raty najniższe w historii

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła dziś stopy procentowe aż o 50 pkt bazowych. Są one obecnie na rekordowo niskim poziomie.
Update:
Сегодня в СМИ читаем:
Национальный банк Украины повысил ставку рефинансирования с 19,5% до 30% с 4 марта 2015 года.

To oznacza, że rata przeciętnego kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotych spadnie o ok. 80 zł. Ale jednocześnie mniej zarobimy na lokatach bankowych.
Dla kredytobiorców decyzja RPP oznacza, że spadną ich comiesięczne raty kredytów. Analitycy Lion's Bank wyliczają, że obniżenie oprocentowania kredytu o 0,5 pkt. proc. oznacza ratę niższą o ok. 25-30 zł miesięcznie w przeliczeniu na każde pożyczone 100 tys. zł.

Z wyliczeń firmy doradczej Expander wynika natomiast, że najbliższa rata kredytu może być niższa nawet o 600 zł niż jeszcze 3 lata temu. - Kiedy banki zaktualizują stawkę WIBOR, klienci zapłacą najniższą ratę w historii. W przypadku kredytu na kwotę 300 tys. zł zaciągniętego na 25 lat z marżą 1,5 proc. może ona wynieść ok. 1423 zł i będzie o ok. 80 zł niższa niż w lutym. Gdy porównamy wysokość raty z jej poziomem sprzed trzech lat, to okaże się, że spadła ona aż o blisko 600 zł – wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Banki odbiją sobie na marżach

Należy jednak pamiętać o tym, że o oprocentowaniu kredytu decyduje nie tylko stawka WIBOR (uzależniona właśnie od stóp procentowych ustalanych przez RPP), ale również marża banku, a te niestety rosną.

- W ciągu ostatnich trzech lat marże niemal nieprzerwanie rosły. W przypadku kredytów z wysokim, 25-procentowym wkładem własnym średnia marża wynosi dziś 1,77 proc. Trzy lata temu było to 1,41 proc. – wskazuje Sadowski. I niestety marże mogą być jeszcze wyższe. - Poprzez takie podwyżki banki zwykle rekompensują sobie bowiem spadek zysków wywołany przez niższe stopy procentowe. Jest to skuteczny sposób, gdyż w takich warunkach klienci tych podwyżek nie zauważają. Dla wielu kredytobiorców najistotniejsza jest zwykle przede wszystkim obecna wysokość raty, co może zemścić się na nich w przyszłości – komentuje analityk.

Nie wszystkie kredyty będą tańsze

Dzięki dzisiejszej decyzji RPP również maksymalne dopuszczalne oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych i kart kredytowych będzie niższe. Od jutra jego maksymalny poziom spadnie z 12 do 10 proc. (jest to czterokrotność stopy lombardowej). Nie oznacza to jednak, że wszystkie kredyty będą tańsze.

- Zapewne niewiele się zmieni, jeśli chodzi o kredyty dopiero wypłacane. Obecnie nierzadko to prowizja stanowi większość kosztów, a odsetki mają drugorzędne znacznie. Poza tym banki mogą łatwo zrekompensować sobie spadek oprocentowania podnosząc prowizję. Ci, którzy planują kupić np. nowy telewizor czy inny produkt na raty raczej nie mogą liczyć na niższe koszty kredytu – komentuje Jarosław Sadowski.

Lokaty jeszcze mniej atrakcyjne

Jednocześnie obniżka stóp procentowych nie przyniesie nic dobrego tym, którzy szukają atrakcyjnych lokat bankowych, bo ich oprocentowanie również spadnie. A już teraz jest na dość niskim poziomie. Na początku marca za ulokowanie w banku pieniędzy na trzy miesiące mogliśmy otrzymać najwyżej około 4 proc. W przypadku lokat rocznych oprocentowanie jest jeszcze niższe i średnio na rynku można zarobić 3 proc.

- Wpłacając 10 tys. zł na roczną lokatę zakładaną w marcu 2012 r. przeciętnie otrzymywaliśmy ok. 415 zł odsetek. W najbliższym czasie kwota ta skurczy się do ok. 130 zł. Tak ogromna różnica wynika z tego, że jeszcze dwa lata temu średnie oprocentowanie lokat rocznych wynosiło ok. 5,12 proc.. W lutym tego roku było to natomiast 2,09 proc., ale po dzisiejszej obniżce stóp spadnie zapewne do ok. 1,6 proc. Najlepsze oferty z oprocentowaniem wynoszącym 3 proc. i więcej mogą w najbliższym czasie zupełnie zniknąć z rynku, nie licząc jednorazowych ofert promocyjnych dla nowych klientów – twierdzi Jarosław Sadowski z Expandera.


www.onet.pl
Tags: banki, finanse, gospodarka, polska, ukraina
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author