clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Ukraina straciła połowę lotnictwaUkraińska armia w ciągu roku walk na Krymie i w Donbasie straciła połowę wszystkich wojskowych samolotów i helikopterów - twierdzą autorzy prestiżowego corocznego raportu o lotnictwie na świecie.

Według autorów dorocznego raportu "Flightglobal Insight's World Air Forces 2015" na początku 2014 roku ukraińskie lotnictwo wojskowe miało 400 maszyn. Dziś ma ich 222. W sumie co trzeci samolot stracony w ub.r. przez siły lotnicze wszystkich krajów świata należał do armii ukraińskiej.Część samolotów Ukraińcy stracili na zajętym przez Rosjan Krymie, choć autorzy raportu podkreślają, że co najmniej część z tych maszyn Rosjanie oddali potem Ukraińcom. Część samolotów wpisanych oficjalnie do wyposażenia armii ukraińskiej nowy rząd w Kijowie po prostu wypisał ze stanu posiadania - wiele z nich nie nadawało się do użytku.

Co najmniej 22 samoloty i helikoptery Ukraińcy stracili podczas walk na wschodzie kraju. Co najmniej 21 maszyn spadło strąconych przy użyciu rakiet ziemia-powietrze. Autorzy raportu twierdzą, że jeden ukraiński Mig-29 został zniszczony przez rosyjskiego MiG-29 lecącego nad Rosją.

Blog War Is Boring, który opisuje dane raportu Flightgobal, zwraca uwagę na gigantyczny spadek liczby myśliwców ukraińskich. W ciągu roku stan posiadania armii ukraińskiej spadł z 80 do 19 MiGów-29, z 36 do 16 Su-27 oraz z 36 do 15 Su-25.

Tags: samoloty, ukraina, wojna, wojsko
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author