clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Ukraińcy coraz liczniej przyjeżdżają do Polski

Ukraińcy coraz liczniej szukają możliwości życia w Polsce – informuje "Metro". Statystyki znacznie wzrosły od czasu wybuchu kryzysu w kraju naszych wschodnich sąsiadów.

Z najnowszych danych Urzędu ds. Cudzoziemców wynika, że od początku roku wnioski o status uchodźcy złożyło niespełna 800 Ukraińców – przed ukraińskim kryzysem takich wniosków było kilkadziesiąt. O ok. jedną piątą – czyli 55 tys. wzrosła też liczba wydawanych Ukraińcom wiz do Polski.

- Ukraińcy coraz liczniej szukają możliwości życia w Polsce. Mieszkańcy wschodniej Ukrainy uciekają przed trwającymi tam walkami, z Krymu emigrują przed prześladowaniami ci, którzy nie zaakceptowali aneksji – mówi Piotr Tyma, przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce.

Przybywa też imigrantów zarobkowych zza wschodniej granicy. - Przyjeżdżają do pracy na budowach, w rolnictwie, przetwórstwie i przemyśle – wymienia Zbigniew Wafflard z agencji zatrudnienia obcokrajowców EWL. W ciągu całego 2013 r. firma ściągnęła do Polski ok. 2 tys. ukraińskich pracowników. W ciągu pierwszego półrocza tego roku już 1,5 tys.

Z oficjalnych danych Ministerstwa Pracy wynika, że w zeszłym roku do legalnej pracy w Polsce przyjechało ok. 217 tys. Ukraińców. Nielegalnie przebywa co najmniej drugie tyle – szacują organizacje pozarządowe.

Tags: imigracja, polska, praca, ukraina
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author