clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Polski premier spotkał się z sekretarzem generalnym NATO

Polski premier na konferencji prasowej mówił, że w trakcie dzisiejszej rozmowy z sekretarzem generalnym NATO poruszył wiele tematów związanych z bezpieczeństwem. - Poruszyliśmy m.in. temat Unii Energetycznej. Dzisiaj, w kontekście ukraińskim, energetyka jest jedną z istotnych części polityki bezpieczeństwa. Rozmawialiśmy też o stałym postulacie Polski, związanym ze zwiększeniem obecności NATO w naszym kraju i jest tu pełnie zrozumienie. My deklarujemy branie współodpowiedzialności za finansowanie tej obecności - mówił Donald Tusk.

- Sprawę obrony terytorium państw Sojuszu poruszy Polska na jesiennym szczycie NATO - zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski, który wcześniej spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Andersem Foghem Rasmussenem. - Ta sprawa powinna być na pierwszym miejscu dla NATO - dodał.

Zapowiedział, że będzie rozmawiał z rządem o zwiększeniu wydatków na obronność z obecnych 1,95 proc. PKB do 2 proc.

- Wtedy byśmy mogli być nie tylko dobrym przykładem dla innych, ale moglibyśmy też liczyć na realny wzrost naszych sił zbrojnych, co w zaistniałej sytuacji jest niezbędne - ocenił prezydent Komorowski.

Wczoraj wieczorem sekretarz generalny NATO spotkał się z ministrami: spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim i obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem. Dla Rasmussena to zapewne ostatnia wizyta w Warszawie w charakterze sekretarza generalnego NATO. 1 października zastąpi go na tym stanowisku były premier Norwegii Jens Stoltenberg.

Tags: Radosław Sikorski, donald tusk, nato, obrona, polska, wojsko
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author