clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Leszek Balcerowicz otrzyma Nagrodę im. Miltona Friedmana

Leszek Balcerowicz

Leszek Balcerowicz

Waszyngtoński Instytut Katona docenił Leszka Balcerowicza. Za działanie na rzecz wolności gospodarczej otrzyma tegoroczną Nagrodę im. Miltona Friedmana
- Nie da się przecenić wkładu Leszka Balcerowicza w rozwój gospodarki wolnorynkowej - ocenia John Allison, prezes Instytutu Katona, uzasadniając przyznanie byłemu ministrowi finansów Nagrody im. Miltona Friedmana. - Polska służy dziś za wzór do naśladowania dla innych krajów przechodzących drogę od socjalizmu do gospodarki opartej na odpowiedzialności za siebie i rządach prawa - dodaje.

Do uzasadnienia wyboru dołączono również wzmiankę o Balcerowiczu w dzienniku "Wall Street Journal": "Kiedy komunizm upadał w Europie, był pionierem tzw. terapii szokowej, która zdusiła hiperinflację i zbudowała wolny rynek. Pod koniec lat 90. doprowadził do zapisania limitu zadłużenia w konstytucji, co ograniczyło zapędy zwolenników państwowego rozdawnictwa".
[Czytać dalej:]
Leszek Balcerowicz odbierze nagrodę w wysokości 250 tys. dol. 21 maja w Nowym Jorku z rąk Garriego Kasparowa, byłego mistrza szachowego. Instytut Katona nie jest szerzej znany w Polsce. Istnieje od 2002 r. i w Stanach Zjednoczonych uchodzi za mocno prawicowy ośrodek ekspercki. Jednym z jego założycieli jest Charles Koch, miliarder (wartość jego majątku szacowana jest na 40 mld dol.), który wraz z bratem, Davidem, należy do najhojniejszych sponsorów Partii Republikańskiej.

Poprzednio Nagrodę im. Miltona Friedmana otrzymali m.in.: chiński ekonomista Mao Yushi, były premier Estonii Mart Laar, peruwiański ekonomista Hernando de Soto czy irański dziennikarz Akbar Ganji.
Tags: balcerowicz, ekonomia, nauka, polska, usa
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author