clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Греция : Это должно остановить тысяч иммигрантов

Grecja buduje gigantyczny rów. Ma powstrzymać tysiące imigrantów

mig, PAP
2011-08-04, ostatnia aktualizacja 2011-08-04 12:59
Mapa z zaznaczonym przebiegiem rowu na granicy grecko-tureckiej
Mapa z zaznaczonym przebiegiem rowu na granicy grecko-tureckiej
fot. "To Vilma"
 

Władze Grecji zdecydowały o budowie na granicy z Turcją olbrzymiego rowu o długości 120 km. Borykający się z kryzysem kraj chce powstrzymać falę nielegalnych imigrantów, którzy napływają do Europy właśnie przez Grecję.

O greckim projekcie poinformował dziś na swojej stronie internetowej wpływowy ateński dziennik "To Wima" ("Trybuna" - red.). Według gazety, budowa rowu już się rozpoczęła. Długi na 120 km, szeroki na 30 m i głęboki na 7 m rów przeciwczołgowy ma, według "To Vima", dwa zadania: ochronę greckich granic przed zagrożeniem militarnym (czyli, czego gazeta wprost nie pisze, Turcją, wciąż traktowaną przez Ateny z rezerwą - red.) oraz zablokowanie napływu nielegalnych imigrantów. Tylko w 2010 roku przybyło ich do Grecji 128 tys. - wynika z oficjalnych danych rządowych. W poprzednich czterech latach liczba ta wyniosła w sumie 512 tysięcy ludzi.

Grecka prasa: "Same plusy: duża inwestycja, korzyści dla środowiska"

Rów będzie poprowadzony wzdłuż granicznej rzeki Evros (turecka nazwa: Meric) po jej greckiej stronie. Pierwsze 14,5 km budowli już powstaje nieopodal miejscowości Orestiada. "To Vima" pisze, że w dobie kryzysu tak ogromna inwestycja w sektorze publicznym jest bardzo potrzebna i zapewni regionowi Tracji, gdzie powstaje, znaczący impuls ekonomiczny, a także "korzyści dla środowiska" - budowla ma przyczynić się do polepszenia systemu irygacyjnego w regionie i chronić pobliskie tereny przed powodziami.

"To dla bezpieczeństwa". Ale imigrantów już mniej

Grecja nie odgrodzi się jednak od Turcji zupełnie - w projekcie przewidziane są mosty, kontrolowane przez Greków. Wszystko dla ochrony przed zagrożeniem ze wschodu. "To Vima" kładzie wręcz nacisk na militarny charakter przedsięwzięcia. "Przez pierwsze 210 dni 12 oficerów i 452 żołnierzy przepracowało 156 900 godzin roboczych" - chwali armię kojarzona z rządzącą partią PASOK gazeta. Rów, jak podkreśla, jest budowany wyłącznie przez wojsko i wojskowe maszyny.

To nie jest kraj dla imigrantów

Równocześnie jednak grecki dziennik zaznacza, że w miejscach, gdzie trwa budowa, napływ imigrantów przez granicę się zmniejszył. To z pewnością ucieszy coraz bardziej radykalizującą się grecką ulicę. Dwa kryzysy - zapaść finansowa i masowa imigracja - tworzą dobre warunki do wzrostu popularności radykalnej antyimigranckiej prawicy - alarmuje w "Deseret News" reporter agencji Associated Press , Derek Gatopoulos. Według niego masowe demonstracje przeciwko rządowej polityce drastycznych oszczędności przyciągnęły do miasta awanturników, którzy gonią imigrantów po ulicach i potrafią pobić ich do nieprzytomności. Także agencja ONZ ds. uchodźców ostrzega, że niektóre dzielnice Aten zostały opanowane przez "faszystowskie grupy, które stworzyły tam 'reżim bezprawia'".
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author