clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Azja się zbroi. Europa oszczędza. Amerykanie to absolutni rekordziści

Z najnowszego raportu Międzynarodowego Instytutu Badań Strategicznych w Londynie wynika, że ubiegłym roku na armię najwięcej wydali Amerykanie - przeznaczyli na ten cel 600,4 mld dol.!
To ponad pięć razy więcej niż Chińczycy, którzy pod względem wydatków zbrojeniowych zajęli drugie miejsce.
Chiny wydały w ubiegłym roku na obronę nieco ponad 112 mld dol. To trzy razy więcej niż Indie i więcej niż Japonia, Kora Płd., Tajwan i Wietnam łącznie. Mają już teraz 60 okrętów podwodnych i do końca dekady w ich flocie pojawią się trzy lotniskowce.

Rosja na zbrojenia wydała w ubiegłym roku 68,2 mld dol., co dało jej trzecie miejsce w zestawieniu państw o najwyższych wydatkach na obronność.

Na czwartym miejscu znalazła się Arabia Saudyjska z budżetem wojskowym w wysokości 59,6 mld dol.

Polska

W porównaniu z największymi nasze wydatki na armię są niewielkie - to niecałe 10 mld dol. Budżet MON na rok 2013 przewidywał wydatki na poziomie 31,4 mld zł. We wrześniu sumę tę zmniejszono jednak o około 3 mld zł.  W 2014 roku wydatki na obronność wyniosą ponad 32 mld zł. Pod względem wydatków na obronność zajmujemy w świecie 21. miejsce.

W listopadzie ubiegłego roku zdecydowano między innymi  o zakupie za miliard złotych 110 używanych niemieckich czołgów Leopard 2A. 2 mld  zł będzie kosztawać ich remont.
W Polsce obowiązuje zasada przeznaczania corocznie na obronność 1,95 proc. PKB.


Przypuszcza się, że za kilka lat Chiny będą zdolne do selektywnych interwencji zbrojnych w świecie, tak jak dzisiaj może to zrobić Wlk. Brytania i  Francja.

W pierwszej piętnastce państw z największymi budżetami wojskowymi w 2013 r. były tylko cztery kraje UE. Wlk. Brytania, której budżet oceniono na 57 mld dol. - spadek z czwartego miejsca w świecie na piąte, Francja (52 mld dol.), Niemcy (44,2 mld dol.) oraz Włochy (25,2 mld dol.).

Jak napisano w raporcie Międzynarodowego Instytutu Badań Strategicznych, wydatki na obronę w krajach europejskich spadają od 2010 r. o 2,5 proc. rocznie.

A które kraje zwiększają najbardziej wydatki obronne? Najszybsze tempo wzrostu odnotowano w Azji Wschodniej: w Chinach, Japonii i Korei Płd. Wydatki krajów azjatyckich na obronę były w 2013 r. wyższe o 11,6 proc. niż w 2010 r.

Analitycy z Londynu podkreślają, że podczas gdy wydatki na obronę w Ameryce Północnej i Europie od czasu globalnego kryzysu finansowego są na tym samym poziomie, bądź spadły, w tym samym czasie realne wydatki (z pominięciem inflacji) na obronność w Chinach i Rosji wzrosły odpowiednio o 40 proc. i 30 proc.

Tags: chiny, czołgi, finanse, obrona, polska, rosja, usa, uzbrojenie, wojsko
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author