clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Włoska "La Repubblica" chwali polski cud gospodarczy10.01.2014 - od lewej: rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, minister finansów Mateusz Szczurek, wicepremier Elżbieta Bieńkowska, premier Donald Tusk, wicepremier Janusz Piechociński i minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej... (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W ciągu 20 lat Polacy dokonali cudu" - taka ocena sytuacji gospodarczej w Polsce znalazła się w komentarzu w niedzielnym wydaniu dziennika "La Repubblica". Podkreśla się w nim, że polska gospodarka uniknęła recesji po światowym kryzysie i wciąż notuje wzrost.


Autor komentarza, znany publicysta Lucio Caracciolo zatytułował swój artykuł "Polska, Europa bez euro". Taki sam tytuł nosi specjalne, w całości dedykowane Polsce styczniowe wydanie kierowanego przez Caracciolo prestiżowego miesięcznika "Limes". W tekście publicysta wyraża opinię, że aby zrozumieć kryzys w strefie euro, warto przyjrzeć się mu z perspektywy Polski, która nie przyjęła wspólnej waluty.

Jedyni bez kryzysu

"Spośród europejskich gospodarek tylko polska uniknęła recesji wywołanej przez światowy kryzys 2007-09. wciąż rosnąc, choć niewiele, podczas gdy strefa euro pogrążała się" - stwierdza komentator. Zwraca uwagę na rzucające się w oczy w Warszawie dobrobyt i żywotność.

"Nie ma wątpliwości co do tego, że razem z prywatyzacją, dobrym wykorzystaniem europejskich funduszy spójności, stabilnością polityczną i makroekonomiczną oraz konsekwentnymi bodźcami dla zagranicznych inwestycji, możliwość dysponowania narodową walutą, a zatem zmiennym kursem wymiany, sporo przyczyniła się do cudu" - ocenia szef pisma "Limes".

Ostrożny rząd

Zwraca on uwagę na wyniki sondaży, w których większość Polaków sprzeciwia się przyjęciu euro, oraz na to, że rząd "umiarkowanego i bardzo ostrożnego" Donalda Tuska stara się unikać debaty na ten temat. Tymczasem - dodaje - "prawicowa nacjonalistyczna opozycja z ksenofobicznymi akcentami opisuje strefę euro w czarnych kolorach". W tekście mowa też jest o rosnącym poparciu dla Prawa i Sprawiedliwości w sondażach. Sukces tej formacji publicysta wiąże między innymi z nazwanym przez siebie "legendą" zjawiskiem "religii smoleńskiej", zgodnie z którą doszło do zamachu na prezydencki samolot w 2010 roku.

"Teoria ta popierana jest przez najbardziej ksenofobiczne warstwy prowincjonalnej Polski, zwłaszcza przez lokalny Kościół, nieczuły na słowo Franciszka (cenzurujący wręcz niektóre jego przemówienia)" - pisze autor komentarza na łamach dziennika "La Repubblica".
Tags: euro, gospodarka, polska, postęp, tusk
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author