clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Azerska ropa w Polsce

Azerska ropa już niebawem w Europie Środkowej?

wnp.pl (Marcin Szczepański - 02-08-2011 08:54
fot. PTWP
Azerski koncern naftowy SOCAR negocjuje uruchomienie dostaw ropy naftowej do Czech i na Słowację - poinformował wiceprezes spółki Vitaliy Beglyarbekov. Dostawy odbywałyby się z wykorzystaniem rurociągu Odessa-Brody i południowej nitki systemu Przyjaźń.
- Negocjacje ze stroną czeską i słowacką są póki co we wstępnej fazie - przyznał wiceprezes SOCAR, który jest jednocześnie prezesem spółki Sarmatia, odpowiedzialnej za realizację tzw. Euroazjatyckiego Korytarza Transportowego Ropy Naftowej. Według niego obie strony są zainteresowane taką współpracą i nie ma technicznych przeszkód, aby w najbliższym czasie takie dostawy ruszyły. - Teraz musimy przekuć to zainteresowanie w umowę handlową. Moim zdaniem jest to bardzo realne - podkreślił Beglyarbekov.

Czeskie i słowackie rafinerie mogłyby otrzymywać azerską ropę dzięki odwróceniu kierunku przesyłu ropy rurociągiem Odessa-Brody. W tej chwili transportowana jest nim z Morza Czarnego na Białoruś azerska ropa w ramach trójstronnego kontraktu między Białorusią, Azerbejdżanem i Wenezuelą.

W Brodach ropa wtłaczana jest do systemu Przyjaźń, którym transportowana jest do rafinerii białoruskich. Tą samą drogą, tyle że w kierunku południowym, można dostarczać surowiec na Słowację i dalej do Czech lub na Węgry. W przyszłości planowana jest budowa rurociągu, który połączyłby południową nitkę Przyjaźni z systemem przesyłowym TAL-IKL.
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author