clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Bydgoskie zakłady Pesa dostarczą 9 spalinowych pociągów Link do Niemiec.

Pesa dostarczy 9 spalinowych pociągów dla niemieckiego przewoźnika

Pesa Link

Pesa Link

Bydgoskie zakłady Pesa dostarczą 9 spalinowych zespołów trakcyjnych typu Link do Niemiec. Pociągi o wartości ok. 180 mln zł mają obsługiwać trasę Berlin - Kostrzyn nad Odrą. Mają być dostarczone po 2016 roku.
Umowę w tej sprawie podpisali we wtorek w Gdańsku podczas 10. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO przedstawiciele niemieckiego przewoźnika NEB (Niederbarnimer Eisenbahn) i Pesa Bydgoszcz SA.

Kontrakt dotyczy siedmiu zespołów dwuczłonowych oraz dwóch trójczłonowych. Pojazdy mają obsługiwać linię Berlin - Templin oraz Berlin - Kostrzyn nad Odrą.

Oprócz Niemiec, firma dostarczyła zespoły trakcyjne Link do Czech, na Ukrainę i do Włoch. Swoje pojazdy zakład sprzedał też Białorusi, Węgrom, Litwie oraz do Kazachstanu i Rumunii. Z kolei w czerwcu firma podpisała umowę z Moskwą na dostawę 120 tramwajów.


Prezes Pesa Bydgoszcz SA Tomasz Zaboklicki przyznał w rozmowie z PAP, że "ta umowa oznacza dla Pesy bardzo dużo". "Nigdy w historii Polski żaden zakład przemysłowy nie dostarczał pociągów do Niemiec, więc tworzymy nową historię w UE" - dodał. "To jest wielkie wydarzenie dla Polaków, bo Niemcy docenili polską technikę, zazwyczaj to Polacy doceniają niemiecką technikę, więc coś się zmienia" - dodał.

Prezes NEB Detlef Broecker powiedział podczas uroczystości, że "te pojazdy są dla przewoźnika bardzo istotne i muszą sprostać zadaniu przewozów na trasie Berlin - Kostrzyn". Jest przekonany, że pociągi będą sukcesem.

Nowoczesne, dwuczłonowe pojazdy (DMU Link) oferują 140 miejsc siedzących, miejsca dla wózków inwalidzkich i dziecięcych oraz 12 miejsc do przewozu rowerów. Pojazdy trzyczłonowe mają 200 miejsc siedzących oraz 24 miejsca do przewozu rowerów. Pojazdy mogą uzyskać prędkość 140 km na godzinę; są wyposażone w monitoring, klimatyzację, są dostosowane do wymagań osób niepełnosprawnych oraz mają ekologiczne toalety w obiegu zamkniętym.

Wcześniej Pesa Bydgoszcz SA podpisała umowy z prywatnym niemieckim przewoźnikiem Netinera oraz z niemieckimi narodowymi kolejami Deutsche Bahn. We wrześniu ubiegłego roku spółka podpisała umowę z tym ostatnim przewoźnikiem. na Za ok. 5 mld zł wyprodukuje 500 pociągów typu Link Pesa Bydgoszcz SA, polska firma z ponad 160-letnimi tradycjami, zajmuje się budową, modernizacją i naprawą taboru szynowego. Oprócz Niemiec, firma dostarczyła zespoły trakcyjne Link do Czech, na Ukrainę i do Włoch. Swoje pojazdy zakład sprzedał też Białorusi, Węgrom, Litwie oraz do Kazachstanu i Rumunii. Z kolei w czerwcu firma podpisała umowę z Moskwą na dostawę 120 tramwajów.

W rozpoczętych we wtorek w Gdańsku 10. Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO uczestniczy 510 firm z 25 krajów. Międzynarodowe Targi Gdańskie podają, że jest to największe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego.

Prezentują się m.in. spółki Grupy PKP, prywatni i samorządowi przewoźnicy oraz dostawcy technologii dla kolei i taboru. Wśród zagranicznych wystawców najliczniejszą grupę stanowią firmy z Niemiec, Czech i Austrii.

Odbywające się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku targi potrwają do piątku.
Tags: eksport, gospodarka, koleje, pesa bydgoszcz sa, polska, przemysł, tramwaje, transport
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author