clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Warszawa: Szpital otwiera heliport. Szybciej pomogą pacjentom

Magdalena Cendrowska
10.09.2013 , aktualizacja: 10.09.2013 17:11
Lądowisko dla helikopterów przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie

Lądowisko dla helikopterów przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie (Fot. Mazowiecki Szpital Bródnowski)

Pacjenci wreszcie będą mogli dotrzeć szybciej do Szpitala Bródnowskiego. Przed samym wejściem do placówki powstał heliport, czyli lądowisko dla helikopterów. Ma zostać otwarte pod koniec września.


Do tej pory Szpital Bródnowski korzystał z prowizorycznego lądowiska na skraju pobliskiego parku. Przed lądowaniem helikoptera miejsce zawsze musiała zabezpieczyć policja i straż pożarna. Pacjenci dojeżdżali do szpitala na noszach. Teraz ma się to zmienić. - Szpital Bródnowski ma bardzo szeroką ofertę i wiele razy pacjenci byli kierowani właśnie do nas, więc chcieliśmy usprawnić przylot helikopterów - mówi Piotr Gołaszewski, rzecznik szpitala.

Budowę lądowiska z prawdziwego zdarzenia rozpoczęto jesienią ubiegłego roku. Pierwsi pacjenci skorzystają z niego pod koniec września. Termin otwarcia przesunął się o półtora miesiąca ze względu na zmarznięty grunt na przełomie jesieni i zimy.

Heliport przystosowany jest tylko do obsługi helikopterów. W odległości trzydziestu metrów od maszyny będzie czekała mała karetka transportowa, dowożąca pacjentów prosto do windy oddziału operacyjnego. Sam heliport umiejscowiony został najbliżej oddziału ratunkowego, aby skrócić czas przejazdu.

Obecnie trwają jeszcze ostatnie testy, będą potrzebne niewielkie zmiany w okolicy. - Okazało się, że przy lądowisku jest wiele mocnych źródeł światła, które przeszkadzają w nocnych lotach, najczęściej są to reklamy. Będziemy jeszcze rozmawiać z administracją sąsiednich budynków w sprawie ich usunięcia lub ograniczenia - dodaje Gołaszewski.

Budowa heliportu kosztowała 1,9 mln zł, z czego aż 1,6 mln zł dała Unia Europejska. Szpital na Bródnie będzie piątą w Warszawie kliniką wyposażoną we własne lądowisko.

Rzecznik szpitala Piotr Gołaszewski nie kryje dumy: - Heliport to ostatni element naszego "układu naczyń połączonych". Przystosowaliśmy wcześniej m.in. blok operacyjny do szybkiego przetransportowania pacjentów, a teraz udało nam się ukończyć cywilizowane lądowisko.

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/51,34889,14581260.html?i=0
Tags: medycyna, polska, postęp, warszawa
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author