clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Wirtualna wycieczka po kopalni soli w Wieliczce. Виртуальная поездка по соляной шахте в Величке.

Wirtualna wycieczka po kopalni zaczyna się w recepcji. My jednak korzystamy z przycisków znajdujących się w lewym górnym rogu map i "zjeżdżamy" na poziom -1, tam gdzie zaczyna się wyprawa.

Pierwsze napotkanie przez nas miejsce to Kaplica św. Antoniego.
View Larger Map

Według Wikipedii to najstarsza z zachowanych podziemnych kaplic, poświęcona w 1698 roku. Wykonana w stylu barokowym.

Następnie, przemieszczając się długimi korytarzami, które też prezentują ciekawe eksponaty, odnajdujemy Komorę "Spalone", Komorę Mikołaja Kopernika, Komorę Janowice.


View Larger Map

Niecierpliwie wybieramy poziom "-2" i trafiamy do najsłynniejszego zakątka kopalni - Kaplicy św. Kingi. Jest największą na świecie podziemną świątynią, znajduje się 101 metrów pod powierzchnią ziemi.
View Larger Map

Poziom -3 zachwycił nas Kaplicą Św. Jana
View Larger Map

Street View pozwala też zajrzeć w miejsca dla turysty niedostępne takie jak choćby Komora Gwarków. Znajduje się na poziomie -3. W środku zobaczymy koło czerpakowe z systemem drewnianych rynien.
View Larger Map

Street View dokumentuje listę UNESCO

Kopalnia soli w Wieliczce trafiła do wirtualnego świata w ramach projektu realizowanego razem przez Google i UNESCO. W Sieci można znaleźć już przestrzenne mapy Street View ze Stonehenge czy Ruiny Pompejów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że przy wykonywaniu dokumentacji Google korzysta z szeregu pojazdów i urządzeń. W muzeach i zamkach używany jest specjalnie zaprojektowany wózek, w plenerze wykorzystywany jest specjalny plecak lub rower.

http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,14547535,Wpadnij_do_Kopalni_soli_w_Wieliczce__Dzieki_Google.html#BoxSlotII3img
http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,14547535,Wpadnij_do_Kopalni_soli_w_Wieliczce__Dzieki_Google.html#BoxSlotII3img

Tags: polska, turystyka, zabytki, Величка, Польша, памятники старины, туризм
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author