clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Tusk: Kryzys w Europie się kończy. Możemy powiedzieć: "Polacy odparli kryzys"

- W IV kwartale wzrost przekroczy 2 proc., a w całym 2013 - 1,5 proc. - obiecał w Krynicy premier Donald Tusk. - Kryzys w Europie się kończy. Tu w Polsce możemy powiedzieć: Polacy odparli kryzys. Mam złą wiadomość dla zawodowych pesymistów. W Polsce nie będzie ani recesji, ani stagnacji - dodał.
- Polacy odparli kryzys - powiedział premier Donald Tusk podczas otwarcia XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Dodał, że kryzys "łomotał do naszych drzwi, ale ich nie wyważył - Możemy powiedzieć, że Polacy odparli kryzys. Łomotał do naszych drzwi, ale ich nie wyważył. Nie wpuściliśmy kryzysu do Polski, oberwaliśmy trochę rykoszetami, ale nie wpuściliśmy tego kryzysu do Polski - powiedział Tusk.

W ciągu pięciu lat europejskiego kryzysu skumulowany wzrost PKB w Polsce wyniósł prawie 20 proc. - powiedział szef polskiego rządu - Pod tym względem Polska jest absolutnym rekordzistą w Unii Europejskiej. Wspomniał też, że w rankingu łatwości prowadzenia działalności gospodarczej Polska awansowała o 20 pozycji. - Można mówić o polskim fenomenie. Bo o takim mówi Europa - powiedział.

Premier poinformował, że średnia płaca w ciągu pięciu lat kryzysu w Europie w Polsce wzrosła - licząc do czerwca 2013 r. - z 2 tys. 700 zł do 3 tys. 800 zł brutto. W tym czasie eksport, który jest wskaźnikiem interesującym z punktu widzenia konkurencyjności i wydajności gospodarki, wzrósł o 38 proc. i osiągnął w 2012 r. wartość 146 mld euro. Premier podał, że dochód narodowy na głowę wzrósł w czasie lat kryzysowych z 7 tys. 100 dolarów do 12 tys. 500 dol.
Tags: donald tusk, eksport, gospodarka, pkb, poland, polska, postęp, płace, tusk
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author