clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Polska, Gdynia
Gdyński Infobox zwany Obserwatorium Zmian oficjalnie otwarty! W sobotę 8 czerwca 2013 r. Gdynia Infobox otworzył swoje podwoje i pierwsi odwiedzający mogli zobaczyć budynek od środka. Największa w Polsce makieta urbanistyczna, prezentacje multimedialne na dużych ekranach dotykowych czy punkt edukacyjny dla dzieci - cieszyły się sporym powodzeniem zaciekawionych mieszkańców i turystów. Oblężenie przeżyła wieża widokowa, do której ustawiały się długie kolejki. Jednak widok z tarasu na wysokości 22 metrów wynagradzał czekanie.

Otwarty Gdynia Infobox jest nową przestrzenią publiczną o ciekawej funkcji. To obserwatorium wszelkich zmian zachodzących w Gdyni. Jak w soczewce, skupiać się w nim będą informacje o przeobrażeniach, których areną jest miasto. To bezprecedensowe w naszym kraju przedsięwzięcie, odważnie wpisujące się w światowe trendy architektoniczne. Gdynia Infobox będzie też płaszczyzną, która kumuluje dobrą energię podmiotów zainteresowanych rozwojem Gdyni i całego regionu - uczelni, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, firm działających na terenie miasta, deweloperów, instytucji kultury, mediów i oczywiście mieszkańców.

W głównej sali Gdynia Infobox zobaczyć można ogromną makietę miasta o rozmiarach prawie 8 x 4 m. Imponuje nie tylko wielkością, ale i dbałością o odwzorowanie szczegółu. Na makiecie znalazły się zarówno budynki istniejące, jak i te projektowane. Dopełnieniem dla makiety są wielkie ekrany dotykowe, które zabiorą oglądających w interaktywną podróż do przyszłości.

Niezaprzeczalną atrakcją Gdynia Infobox jest Panoramium - 22-metrowa wieża widokowa, na którą dostaniemy się schodami lub panoramiczną windą. Stamtąd można podziwiać postępy w realizacji niektórych inwestycji, ale też zobaczyć jedyną w Polsce oś ulicy, która wdziera się w morze.

Skwer przy Gdynia Infobox został zrewitalizowany. Z powodu skomplikowanych kwestii własnościowych, skwer ten, zwany popularnie skwerem Żeromskiego, od lat nie wykorzystywał potencjału. Teraz zyskał dobrze zaprojektowaną zieleń i nową małą architekturę, a po zmroku intrygującą iluminację. Dzięki przebudowie, miejsce to ma szansę stać się przyjazną, zieloną i nowoczesną przestrzenią godną centrum dużego miasta. Miejscem na skrzyżowaniu szlaków, gdyńską agorą, gdzie można usiąść na trawie w cieniu rozłożystego klonu, odpocząć, wypić kawę, spotkać się z przyjaciółmi czy pobawić się z dziećmi.

W skład inwestycji wchodzi również kawiarnia, Juniorbox - w którym najmłodsi mogą kreować przestrzeń miejską, nowa - kontenerowa - wiata przystankowa, ale też Culturebox czyli centrum aktywności kulturalnej.
Tags: gdynia, polska
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author