clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Urządzenia zastępujące GPS w USA /DARPA/
Amerykańscy naukowcy skonstruowali mikroprocesor o wielkości zaledwie 10 mm sześc., który może w naprowadzaniu zastąpić nawigację satelitarną.
Przed laty amerykańska agencja zaawansowanych badań obronnych (DARPA) stworzyła sieć komputerową, z której powstał internet. A obecnie w DARPA pracują m.in. nad technologiami, które mogą diametralnie zmienić technologie nawigacyjne.

Naprowadzanie bez satelity

Jedną z nich jest mikroprocesor zapewniający autonomiczne naprowadzanie, bez użycia sygnałów z satelitów nawigacyjnych. Wczoraj DARPA zaprezentowała taki mikroprocesor skonstruowany wraz z naukowcami Uniwersytetu Michigan.

W mikroprocesorze o wielkości niespełna 10 mm sześc. umieszczono trzy żyroskopy, trzy akcelerometry oraz zegar pełniący funkcję zegara atomowego.

W sumie pozwala to obyć się bez sygnału satelitarnego, bo dzięki informacjom o położeniu, prędkości i czasie może precyzyjnie wytyczyć trasę między dwoma punktami. Według DARPA takie autonomiczne systemy naprowadzające mogą być w sytuacjach, kiedy dojdzie do zakłócenia sygnałów z satelitów nawigacyjnych albo na terenach, w których nie można odebrać sygnałów lub są one dostępne z przerwami.

Wojskowe technologie idą do cywila

DARPA konstruowała taki mikroprocesor z myślą o wojskowych zastosowaniach, ale takie urządzenie może być przydatne także "w cywilu" - np. do odnajdywania ludzi cierpiących na chorobę Alzheimera albo jako urządzenie wspierające działania samochodowych urządzeń nawigacyjnych w miastach, gdzie zdarzają się problemy z odbiorem sygnałów z satelitów.

Nad nowymi technologami nawigacyjnymi DARPA pracuje już od 2010 r. - Możliwości obecnych systemów nawigacji satelitarnej stały się tak duże, że problemem stało się poleganie na nich - powiedziała na konferencji prasowej dyrektor Arati Prabhakar z DARPA, cytowana przez agencję AFP. Po prostu armia USA ma już tyle systemów uzbrojenia, korzystających z nawigacji satelitarnej, że po jej zakłóceniu Amerykanie mogą się stać bezbronni.

DARPA pracuje też nad technologią naprowadzania, która pozwala zamiast sygnałów z satelitów wykorzystać sygnały z nadajników radiowo-telewizyjnych, fale radiowe z masztów telefonii komórkowej czy nawet oświetlenie ulic.

Według Prabhakar alternatywą dla nawigacji satelitarnej będzie "seria technologii pozwalających śledzić i ustalać czas oraz położenie, korzystając z zewnętrznych źródeł".
Tags: gps, nawigacja, technologie, usa
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author