clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Wrocław. Plac Grunwaldzki w czasie wojny i dzisiaj
Film z obrazami współczesnego placu Grunwaldzkiego i tego samego miejsca tuż przed końcem Festung Breslau opublikował blog niepokoje.wordpress.com. Najbardziej zdumiewa pas startowy dla samolotów w centrum miasta.

Wideo stworzyli Marcin Cichy i Łukasz Wojciechowski na podstawie archiwalnych zdjęć, oryginalnych map, projektów budowlanych i wizji lokalnych. Dzięki temu w niesamowity sposób ożywili na naszych oczach Festung Breslau.

Tak komentuje swoją pracę Łukasz Wojciechowski: - Wrocław został zniszczony podczas II wojny światowej w około 80%. Do 1945 roku miasto było nienaruszone. Naziści postanowili bronić go do ostatniej krwi, mimo że byli otoczeni przez Armię Czerwoną. Jednym z największych absurdów tamtej wojny była budowa pasa startowego w centrum miasta. Zniwelowano pas szerokości 300 m i długości 1,3 km między mostami Grunwaldzkim i Szczytnickim, gdzie miały przybywać samoloty z zaopatrzeniem dla broniącej się Festung Breslau (Twierdzy Wrocław). Jednak ani jeden transportowiec JU-52, ani szybowiec typu DFS 230 nie zdołał tu wylądować. Podobno tylko jeden samolot wystartował - z uciekającym komendantem Twierdzy Nazistowski, autodestrukcyjny upór sprowokował Armię Czerwoną do zmasowanych bombardowań i ataków artyleryjskich. Zdobyte miasto było wielkim gruzowiskiem. Zdobywcy wywieźli do ZSRR ile zdołali. Pusty teren placu Grunwaldzkiego stał się polem do popisu nowych, komunistycznych władz. To tu organizowano parady, tutaj projektowano nową socrealistyczną dzielnicę. Ze stalinowskich czasów ostały się dwa budynki. Później przyszedł czas na modernistyczne wolno stojące bloki i eksperymentalne osiedle zwane Manhattanem. Te wszystkie zmiany można było obserwować z okien kamienic przy ulicy Nauczycielskiej. I właśnie taką sekwencję obrazów przedstawiono w tej publikacji. Punkt obserwacyjny to mieszkanie pod adresem Dickhutt Strasse (dziś Nauczycielska).

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl © Agora SA


Tags: Wrocław, polska, wojna, ww2
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author