clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

70. rocznica wybuchu powstania w warszawskim gettcie.


Na terenie byłego getta odbyła się uroczystość pod pomnikiem Bohaterów Getta.
Z tej okazji odbyło się otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich.

W uroczystości wzięli udział prezydent Polski Bronisław Komorowski, premier Polski Donald Tusk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Walz, Shai Piron minister edukacji Izraela.

Shai Piron powiedział: Nigdzie nie było takiego miejsca, gdzie naród żydowski stworzył tak wielkie intelektualne dzieło jak tu w Polsce. Przed wojna w Polsce żyło 3,5 miliona Żydów, w samej Warszawie 368 tysięcy. Nowe Muzuem opowiadać będzie o 800-letniej obecności Żydów w Polsce.

Prezydent Komorowski podczas uroczystości odznaczył 89-letniego uczestnika powstania  "Kazika" Ratajzera Symcha Rotem  Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.


Symcha Rotem - najważniejszy gość rocznicowych obchodów - mieszka dziś w Izraelu. Przemawia po polsku: - Wraca do mnie wspomnienie gdy kanałami dostałem sie powtórnie do getta by wyprowadzić oddziały żobowców i nikogo nie znalazłem. Wyobraziłem się ze jestem ostatnim Żydem z w getcie. Potem jednak cudownie znalazło się kilku. dziś nie ma cudu - jestem jednym z trojga żyjących powstańców. Ludzie odchodzą.
Wśród uczestników uroczystości jest tylko dwoje uczestników powstania: Symcha Ratajzer Rotem i Chawka Folman-Raban.

Kantor Joseph Malovany podczas uroczystych obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.Powstanie w getcie zaskoczyło niespodziewających się niczego Niemców. To był pierwszy miejski zryw przeciw Niemcom w Europie - podkreślała Hanna Gronkiewicz-Waltz

W Warszawie zawyły syreny, autobusy i tramwaje jeżdżą z flagami państwowymi.
Syreny zawyły też w Gdańsku.

Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Żydowska Organizacja Bojowa oraz Żydowski Związek Wojskowy podjęły zbrojną walkę przeciwko oddziałom generała J. Stroopa. Niemcy wkroczyli, aby ostatecznie zlikwidować warszawskie getto oraz deportować mieszkającą tam ludność do obozów zagłady.

Do 24 kwietnia broniący się stawiali opór w kilku zwartych blokach domów, następnie do 8 maja walczyli w poszczególnych budynkach i umocnionych piwnicach. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 roku. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

Getto warszawskie zostało zrównane z ziemią. Według raportów Stroopa od 20 kwietnia do 16 maja 1943 r. w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. Około 6 tys. z nich zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów czy zaczadzenia. 7 tys. Żydów naziści zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka.


Tags: faszyzm, holokaust, polska, powstanie w getcie, warszawa, wojna, ww2, Żydzi
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author