clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

W Islandii papierosy tylko na receptę

W Islandii papierosy tylko na receptę

...

bart 2011-07-04, ostatnia aktualizacja 2011-07-03 20:04:03.0

Islandzki parlament szykuje się do całkowitego zakazu sprzedaży papierosów. Będą je mogli kupić tylko trwale uzależnieni

Za dziesięć lat Islandia będzie jedynym krajem świata, w którym papierosy nie będą sprzedawane w wolnym handlu, tylko w specjalnych aptekach. Pięć reprezentowanych w jednoizbowym parlamencie partii popiera pomysł byłej minister zdrowia Siv Fridleifsdottir, by całkowicie zakazać na wyspie palenia.

Papierosy na receptę będą mogli kupić tylko ci, u których lekarze stwierdzą trwałe uzależnienie od nikotyny. W przeciwieństwie do lekarstw państwo nie będzie ich jednak refundować. - Społeczeństwo musi się wreszcie obudzić i zacząć walkę z tym nałogiem - mówi minister dziennikowi "Frettabladid".

Nad ustawą jej pomysłu parlament zaczął właśnie pracę. Oprócz zakazu sprzedaży papierosów, który ma być wprowadzany stopniowo, przewiduje ona zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe.

Islandia już teraz ma najbardziej rygorystyczne przepisy antynikotynowe w Europie: nie dość, że zabrania się tam palić w miejscach publicznych oraz restauracjach i klubach, to w sklepach nie wolno wystawiać paczek z papierosami. A mimo to w liczącym 318 tys. mieszkańców kraju pali co czwarty obywatel.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.pl - http://wyborcza.pl/0,0.html © Agora SA

Subscribe

Comments for this post were disabled by the author