clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Co ukształtowało Angelę Merkel

Autor biografii Merkel: Chciałem zrozumieć, co ją ukształtowało

Autor najnowszej biografii Angeli Merkel - Stefan Kornelius - który ujawnił, że dziadkiem szefowej rządu był poznaniak Ludwig Kaźmierczak, ocenia, że polskie korzenie szefowej niemieckiego rządu nie pozostają bez wpływu na jej stosunek i sympatię do Polski.

Kornelius powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że pisząc polityczną biografię Merkel chciał lepiej zrozumieć, co ją w przeszłości kształtowało, dlatego zbadał historię rodzinną kanclerz.

Jego zdaniem, szefowa rządu nie ukrywa szczegółów swojego drzewa genealogicznego, ale nie jest osobą, która opowiada o sferze prywatnej, jeśli nie jest wywołana do odpowiedzi. Merkel w przeszłości wspominała zresztą publicznie, że jej rodzina jest w jednej czwartej polska. Po raz pierwszy mówiła o tym w 1995 roku podczas Ewangelickich Dni Kościoła w Hamburgu, a także w 2000 roku w wywiadzie dla tygodnika „Spiegel” - przypomina Kornelius.

W biografii pt. Angela Merkel, kanclerz i jej świat, która w czwartek trafiła na półki księgarń w Niemczech, Kornelius ujawnia, że dziadkiem Angeli Merkel ze strony ojca był urodzony w 1896 roku w Poznaniu Ludwig Kaźmierczak. Po pierwszej wojnie światowej, kiedy Poznań wrócił do niepodległej Polski, Kaźmierczak przeniósł się do Berlina i założył rodzinę. W 1926 roku na świat przyszedł Horst Kaźmierczak - czyli ojciec szefowej rządu. W 1930 roku rodzina zmieniła jednak nazwisko na niemiecko brzmiące - Kasner, które jest panieńskim nazwiskiem Angeli Merkel.

Źródło: IAR
Tags: angela merkel, niemcy, polska
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author