clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

США помогут Литве

USA pomogą Litwie uniezależnić się od gazu i prądu z Rosji

...

Andrzej Kublik 2011-07-05, ostatnia aktualizacja 2011-07-04 20:39:02.0

Przy wsparciu USA Litwa walczy o niezależność energetyczną. Wilno uzgodniło już import skroplonego gazu z USA i teraz zawarło z Waszyngtonem sojusz w sprawie gazu łupkowego.

- Mocno popieramy litewską strategię niezależności energetycznej, która obejmuje rozwój energetyki atomowej, dostawy gazu skroplonego, eksploatację niekonwencjonalnych złóż gazu i ropy naftowej, a także budowę połączeń gazowych i elektroenergetycznych pomiędzy państwami bałtyckimi a resztą Unii Europejskiej - powiedziała w ostatni piątek w czasie wizyty w Wilnie sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

W przeddzień wizyty szefowej amerykańskiej dyplomacji litewski parlament Sejmas podjął symboliczną decyzję. Za dwa lata kontrolowana przez Gazprom i niemiecki koncern E.ON litewska firma gazownicza Lietuvos Dujos nie będzie już mogła posiadać gazociągów. Jest to zgodne z regulacjami UE, które nie zezwalają firmom handlującym gazem zarządzać bezpośrednio gazociągami. Wilno zdecydowało się na radykalną wersję europejskich przepisów, według której firmy handlujące gazem nie mogą być właścicielami gazociągów. Gazprom i E.ON naciskały na Litwinów, by zabiegali o zwolnienie swej spółki z tych europejskich wymogów. Bez skutku. Za nowymi przepisami głosowało 81 parlamentarzystów przy 23 głosach przeciw i siedmiu wstrzymujących się.

- To ważny krok ku niezależności. Popełniliśmy wielki błąd, sprzedając osiem lat temu gazociągi - stwierdził premier Litwy Andrius Kubilius. Dodał, że dzięki przejęciu gazociągów przez państwo Litwini "w dłuższej perspektywie będą mogli kupować gaz taniej".

Już jesienią zeszłego roku komisarz UE ds. energii Günther Oettinger publicznie przyznawał, że zależne od monopolu Gazpromu państwa bałtyckie płacą za rosyjski gaz więcej niż położone dalej Niemcy. Kilka tygodni później Gazprom obniżył ceny dla Estonii i Łotwy, ale odmówił tego Litwie - sugerując, iż jest to związane z planowanym przez Wilno uniezależnieniem gazociągów.

W styczniu Litwa skierowała do Komisji Europejskiej skargę na Gazprom o łamanie przepisów antymonopolowych, ale Bruksela dotąd nie zabrała głosu w tej sprawie.

Natomiast Amerykanie przystąpili do działania. W maju amerykański koncern paliwowy Cheniere Energy podpisał z operatorem litewskiego portu w Kłajpedzie list intencyjny w sprawie dostaw na Litwę skroplonego gazu LNG z USA. - Eksportując LNG na Litwę, umożliwimy jednemu z naszych sojuszników zdywersyfikować dostawy gazu, zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i umocnić swoją gospodarkę - stwierdził szef amerykańskiej firmy Charif Souki.

Amerykańska rządowa agencja US Aid już jesienią 2008 r. przyznała Litwie grant na przygotowanie w Kłajpedzie terminalu do odbioru skroplonego gazu. Terminal ma odbierać od 2 do ponad 3 mld m sześc. gazu rocznie - zdecydowały pod koniec zeszłego roku władze Litwy. Teraz porozumienie z Cheniere Energy może przyspieszyć budowę tego gazoportu. Natomiast Amerykanom otwiera w państwach bałtyckich rynek zbytu na gaz, którego sami mają teraz w nadmiarze, dzięki eksploatacji łupków.

Złoża gazu łupkowego są także na Litwie i mogą całkowicie zaspokoić potrzeby tego kraju przez 30-50 lat - szacują w Wilnie. Po piątkowej wizycie Hillary Clinton rządy USA i Litwy we wspólnym komunikacie zapowiedziały współpracę przy eksploatacji złóż w łupkach.

Amerykanie dali też nowy impuls dla planów budowy na Litwie nowej elektrowni atomowej Visaginas, która zastąpi pochodzącą z sowieckich czasów siłownię nuklearną w Ignalinie zamkniętą dwa lata temu na żądanie UE. O budowie nowej elektrowni atomowej Wilno od lat dyskutowało z innymi państwami bałtyckimi i Polską. Na początku roku wydawało się, że plany osiadły na mieliźnie, bo z dostaw reaktorów dla litewskiej elektrowni wycofali się Koreańczycy - uchodzący wtedy za kluczowego oferenta technologii. Ale pod koniec czerwca ofertę dostawy na Litwę swoich najnowocześniejszych reaktorów złożył amerykański potentat Westinghouse. A konkurencyjną ofertę na reaktory przedstawił też Litwinom japoński koncern Toshiba.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz - http://wyborcza.biz/biznes/0,0.html © Agora SA

Subscribe
Comments for this post were disabled by the author