clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Как заработать на молоке?
Jak zarobić na mleku prosto od krowy?

Katarzyna Gryga 2011-07-01, ostatnia aktualizacja 2011-07-01 16:06:59.0

 

Na fali ekologicznej mody rolnicy postanowili sprzedawać świeże mleko prosto od krowy. Gdzie? W centrum miast. W jaki sposób? Za pomocą mlekomatów. Co ciekawe, mleczna budka podbija serca klientów

Mlekomaty stoją już w Opolu, Toruniu i we Wrocławiu. Cieszą się dużą popularnością. - Pomysł narodził się w czasie podróży po Europie - mówi Mateusz Placek z firmy Mleczna Budka (Grupa Producentów Rolnych, która zrzesza rolników. Są jedyną firmą na rynku polskim, która tak zareagowała na trendy proekologiczne w Polsce). - W Czechach, Austrii czy we Włoszech to bardzo popularny sposób dystrybucji mleka, zainteresowani tym tematem zaczęliśmy szukać tego typu automatów w Polsce - dodaje.

Zgodnie z normami sanepidu od momentu wydojenia krowy mleko musi w ciągu zaledwie dwóch godzin znaleźć się w mlekomacie. Tam w temperaturze 3-4 stopni Celsjusza jest serwowane klientom. Mleko z takiej budki należy wypić w ciągu 48 godzin, ale na stronie tych młodych rolników są zamieszczone przepisy, co z nim jeszcze można zrobić. Możliwości jest wiele - masło, śmietana, serek wiejski i oczywiście mleko zsiadłe. - Mleko przywożone jest w dużych zamkniętych beczkach, które przyjeżdżają samochodem chłodnią, stale monitorowana jest temperatura, co sprawia, że podczas transportu mleko pozostaje świeże - informuje Mateusz Placek - każdy mlekomat posiada dwa komplety beczek, kierowca, przywożąc nową, zabiera tę z mlekomatu, na terenie gospodarstwa beczki są myte maszynowo w specjalnie przystosowanym pomieszczeniu, poza tym oczywiście mleko jest badane i kontrolowane. Jedno jest pewne - nie zawiera żadnych barwników ani konserwantów - mówi.

Nie jest tanie, ale chętni są

Za litr niepasteryzowanego mleka trzeba zapłacić około 3 zł, czyli od 50 gr do 1 zł więcej niż za litr mleka w supermarkecie. Sam zakup urządzenia to koszt około 100-120 tys. zł. Wydanie zezwoleń na taką dystrybucję mleka musi potrwać. - Zanim dostaliśmy zgodę na sprzedaż mleka w tego typu urządzeniu, zostało one skontrolowane przez odpowiednie instytucje, zgodnie stwierdzono, że jest to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na sprzedaż surowego mleka prosto z gospodarstwa do klienta detalicznego - informuje Mleczna Budka. - Komora, która wydaje mleko, jest co kilkadziesiąt sekund czyszczona parą wodną, beczka oraz przewody dystrybucyjne nie są instalowane w mlekomacie na stałe, są zabierane co kilkadziesiąt godzin. Mimo że mleko nie jest tanie, punkty sprzedaży są oblegane przez klientów. Firma nie zastosowała żadnej kampanii promocyjnej ani akcji informacyjnej. Najwyraźniej dobrze trafiła w potrzeby klientów.


Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz - http://wyborcza.biz/biznes/0,0.html © Agora SA

Subscribe

Comments for this post were disabled by the author