clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Русских здесь не хотят !!!

Polska chemia wybroniona przed Acronem. Będzie emisja akcji.

...

Ireneusz Sudak, PAP 2012-07-15, ostatnia aktualizacja 2012-07-15 12:09:26.0

W sobotę akcjonariusze Grupa Azoty Tarnów większością 85 proc. głosów zgodzili się na podwyższenie kapitału spółki o 240 mln zł. Decyzja przekreśla szansę, by kontrolę nad Azotami przejęła rosyjska firma Acron

Do samego końca los Azotów był niepewny. Dzień przed zgromadzeniem akcjonariuszy rosyjski Acron mocno podbił cenę jaką oferował dotychczasowym właścicielom (m.in. funduszom emerytalnym) za oddanie swoich akcji. Nowa propozycja brzmiała 45 zamiast 36 zł. Gdyby tak jak chciał akcjonariusze oddaliby mu 66 proc. akcji firmy przejąłby kontrolę nad spółką.

Azoty, by się bronić, a oficjalnie by szukać pieniędzy na rozwój chciały w sobotę podwyższyć kapitał spółki poprzez emisję nowych akcji - wtedy nawet gdyby Acron skupił akcje nie miałby wymaganego odsetka akcji potrzebnego do władzy nad spółką.

Problem polegał na tym, że jeszcze w piątek wiele funduszy zapowiadało głosowanie przeciwko propozycjom podwyższenia kapitału. - Trudno, żebyśmy poparli emisję, jeśli nie znamy celu, na który miałyby być emitowane akcje - mówił PAP Rafał Markiewicza z Generali.

W piątek wieczorem Azoty ogłosiły wezwanie na Zakłady Azotowe w Puławach płacąc 110 zł za akcje (to więcej niż wynosi aktualna oferta Synthosu). Po zapoznaniu się z propozycjami zarządu, znalazła się potrzebna większość do emisji nowych akcji.

Za przyjęciem uchwały oddano 43 024 660 głosów, przeciw było 6 077 777 głosów, a wstrzymało się 682 985 głosów.

Minister skarbu, Mikołaj Budzanowski uważa, że akcjonariusze Tarnowa powinni teraz odrzucić ofertę Acronu i uczestniczyć w projekcie konsolidacyjnym. - Każdy, kto pozytywnie odpowie na wezwanie Rosjan, będzie de facto uczestniczył we wrogim przejęciu polskiej spółki - powiedział Radiu Kraków po posiedzeniu akcjonariuszy minister skarbu Mikołaj Budzanowski.Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz - http://wyborcza.biz/Waluty/0,0.html © Agora SA

Tags: gospodarka, polska, rosja
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author