clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Były szef Mossadu otrzymał honorowe obywatelstwo Polski
Dowództwo izraelskiego wojska w styczniu 2011 roku. Meir Dagan w środku w cywilnym ubraniu
********************************************************************************************************************

IAR 2012-06-23,

Były szef izraelskiej centrali wywiadowczej, Mossadu, Meir Dagan otrzymał w tajemnicy honorowe obywatelstwo Polski. Informację o tym podał izraelski portal "Walla" w komentarzu na temat niedawnej wizyty szefa MON Tomasza Siemoniaka w Izraelu.

Publikacja zwraca uwagę, że rząd w Warszawie zainteresowany jest zakupem izraelskiego sprzętu wojskowego, m.in. w związku z poczuciem zagrożenia ze strony Rosji. Portal "Walla" podkreśla, że nie wiadomo właściwie, za jakie zasługi Meir Dagan otrzymał honorowe obywatelstwo Polski. Dagan był szefem Mossadu do końca 2010 roku.

Dotychczas uważano, że zajmował się głównie działaniami mającymi na celu opóźnienie realizacji programu atomowego w Iranie. Wiadomo też, że jest zwolennikiem tzw. wojny cybernetycznej i innego rodzaju tajnych operacji, natomiast sprzeciwia się energicznie akcji zbrojnej przeciw Irańczykom.

Według portalu Walla Polska i Izrael, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat, zacieśniły znacznie współpracę strategiczną i wywiadowczą. Jeśli chodzi o sprzęt wojskowy - Warszawa zainteresowana jest zakupem izraelskich samolotów bezzałogowych, a minister Siemoniak odwiedził zakłady produkujące tego rodzaju zaawansowany technologicznie sprzęt. Portal podkreśla, że Polska rozczarowana jest ustępliwością USA wobec Rosji w kwestii tarczy antyrakietowej i dlatego chce unowocześnić własną armię.
Tags: broń, izrael, obrona, polska
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author