clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Czuję się Żydem i Polakiem

Alex Dancyg: Czuję się Żydem i Polakiem

Rafał Kowalski 2012-04-25, ostatnia aktualizacja 2012-04-25 20:24:59.0

- Janusz Korczak nigdy nie godził się na rozdzielanie swojej tożsamości polskiej i żydowskiej. Podobnie jak Julian Tuwim, Bolesław Leśmian i wielu innych. Dzięki temu kultura Polski była tak bardzo wzbogacana - podkreślał w środę w Domu Darmstadt Alex Dancyg z Instytutu Yad Vashem.

Gość z Izraela przyjechał na zaproszenie ratusza i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich. Powodem jest Rok Korczakowski i projekt "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów" polegający na przybliżaniu młodzieży z Izraela wizerunku współczesnej Polski.

Alex Dancyg, który urodził się w Warszawie i świetnie mówi w języku polskim, opowiadał o problemie podwójnej tożsamości, z jaką borykał się Janusz Korczak i wielu innych polskich Żydów przed II wojną światową. Mimo chwalonej działalności z dziećmi i popularnej audycji w polskim radiu, wciąż spotykał się z antysemityzmem.

- Dla niektórych Polaków był zbyt żydowski, zarazem nie brakowało Żydów, dla których był Polakiem. Obie strony zdawały się krzyczeć: "Określ się wreszcie!". A jego to denerwowało, bo czuł się Polakiem i Żydem. Kiedy jego wychowankowie, którzy przed wojną wyjechali do Palestyny, namawiali go do przyjazdu argumentem: "Panie doktorze, pana miejsce jest tutaj, tam pana nie chcą", on nie chciał opuszczać "kraju sosen i śniegu" - opowiadał Alex Dancyg. Prelegent przyznał przy tym, że bardzo dobrze pamięta z dzieciństwa zapach polskiego lasu po deszczu. Dodał, że mieszka w Izraelu, ale jednocześnie czuje się Polakiem i nie chce się tego wypierać, skoro świadomość tego bardzo go wzbogaca.

Według gościa, Korczak chciał być przede wszystkim wychowawcą dzieci. Tym, który swoją działalnością będzie przeciwstawiał się wszystkim totalitaryzmom XX w.

W Domu Darmstadt w czwartek o godz. 10 rozpocznie się spotkanie z Orit Margaliot, historyczką sztuki z Yad Vashem, która opowie o sztuce nawiązującej do Holocaustu.

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl © Agora SA

Tags: izrael, polska, Żydzi
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author