clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Dlaczego Niemcy nas kochają

Dlaczego Niemcy nas kochają

Anita Karwowska 2012-04-24, ostatnia aktualizacja 2012-04-24 21:17:41.0

Chociaż od roku możemy pracować w Niemczech legalnie, to niechętnie wyjeżdżamy na saksy. Niemcy żałują, bo coraz bardziej cenią polskich pracowników i po prostu nas lubią

W Niemczech mieszka prawie pół miliona Polaków. Dziś - tydzień przed rocznicą otwarcia niemieckiego rynku pracy dla Polaków - raport o nich zaprezentuje Instytut Spraw Publicznych. Potwierdza, że nie skorzystaliśmy z zaproszenia niemieckich pracodawców. Do legalnej pracy wyjechało tylko 30-50 tys. osób, 100-200 tys. Polaków wciąż pracuje tam w szarej strefie (w ten sposób zarabiają więcej).

Raport ISP zaskakuje garścią optymistycznych i obalających stereotypy informacji o tym, jak Polakom żyje się za Odrą i jak są tam postrzegani.

Z rozmów z urzędnikami, pracodawcami i zwykłymi obywatelami wynika, że Polacy są przez Niemców coraz bardziej doceniani i po prostu lubiani. Za nasze mocne strony uważane są uprzejmość, determinacja w nauce języka niemieckiego i chęć do integrowania się. Słabości? Niewiele, przede wszystkim niepunktualność. 63 proc. Polaków deklaruje, że nawiązuje z Niemcami kontakty towarzyskie i czuje się w nich pewnie.
Tags: niemcy, polska
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author