clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Spadek produkcji aut w Polsce

Kilkunastoprocentowy spadek produkcji aut w Polsce

Spada produkcja samochodów w Polsce. Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, spadek jest wyraźny, kilkunastoprocentowy.

Jeśli utrzyma się tendencja z pierwszych trzech miesięcy tego roku, to wynik roczny może wynieść około 750-ciu, do 780-ciu tysięcy aut. Oznacza to, że z taśm produkcyjnych zjedzie 50 tysięcy mniej pojazdów niż w roku 2011, przewiduje prezes PZPM.

Jakub Faryś przyczynę widzi w kondycji rynku europejskiego. W rozmowie z Polskim Radiem przypomniał, że 96% polskiej produkcji w tej branży trafia do Europy zachodniej, a tam, w związku z kryzysem, rynek się kurczy. Jakiekolwiek problemy ze sprzedażą pojazdów, szczególnie w dużych krajach takich jak Niemcy, Francja czy Włochy, powodują natychmiastową reakcję w postaci mniejszej liczby wyprodukowanych pojazdów w Polsce - dodał prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Jakub Faryś zauważył, że w tym samym czasie, czyli od stycznia do marca włącznie, o kilkanaście procent wzrosła w Polsce liczba pierwszych rejestracji samochodów. Zaznaczył, że jest to wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku, który był wyjątkowo słaby pod tym względem. W roku 2011 w Polsce sprzedano niespełna 280 tysięcy nowych aut. To jeden z najgorszych wyników w ostatnim dziesięcioleciu.

Fiat liczy na zysk
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author