clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Połączenie telefoniczne w UE będą tańsze

Połączenie telefoniczne w UE będą tańsze

27,03,2012, Źródło: europarl.europa.eu

Dobre wiadomości dla osób, które często telefonują poza granice naszego kraju. Wykonywanie takich rozmów stanie się tańsze. Wszystko dzięki porozumieniu w sprawie roamingu, do jakiego doszło pomiędzy państwami Unii Europejskiej a Parlamentem Europejskim. Jeśli nowe zasady zostaną w pełni zaakceptowane, już 1 lipca 2012 roku odczujemy znaczące zmiany w cenach tych połączeń.

Znaczącą różnicę odczujemy w kosztach przesyłu danych. - Dzisiaj płacimy za przesył 100MB danych w roamingu nawet 2020 zł, co oznacza marże dla operatorów w wysokości aż 800 proc. Osiągnęliśmy porozumienie, które wymusza stopniowe obniżanie cen tak, że już od 1 lipca tego roku marża za przesył danych będzie ponad czterokrotnie mniejsza - powiedziała europosłanka PO Róża Thun. Thun była członkiem grupy negocjatorów Parlamentu Europejskiego, która późnym wieczorem we wtorek osiągnęła porozumienie z reprezentującą rządy państw UE duńska prezydencją.

Minuta rozmowy 1 lipca 2012 roku nie przekroczy 29 eurocentów, a w 2014 roku wyniesie 19 eurocentów. SMS w lipcu tego roku będzie nas kosztował nie więcej niż 9 eurocentów, a już dwa lata później nie więcej niż 6 eurocentów.

Z porozumienia ucieszyła się komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. - To dobra wiadomość dla wszystkich, których nieprzyjemnie dotknęły wysokie opłaty, gdy korzystali z telefonu komórkowego lub tabletu za granicą - powiedziała.

Thun przekonuje, że dzięki przewidzianemu w rozporządzeniu stopniowemu obniżaniu maksymalnych cen w transakcjach pomiędzy operatorami komórkowymi, a także większemu otwarcie rynku dla nowych operatorów, jest to do osiągnięcia. - Już za kilka lat, od 2015 roku, różnica pomiędzy cenami krajowymi a tymi w roamingu będzie bliska zeru - powiedziała.

Ponadto, aby unikać "szokujących rachunków" po powrocie z zagranicy, w nowym rozporządzeniu KE utrzymała ochronę klientów w postaci limitu miesięcznego rachunku za ściąganie danych w wys. 50 euro. Klient, jeśli będzie chciał, będzie musiał zwrócić się o ustalenie innego limitu.

Porozumienie ma być głosowane na sesji plenarnej 10 maja w Strasburgu, tak by wejść w życie już 1 lipca tego roku, czyli jego efekty odczują Europejczycy wyjeżdżający w tym roku na wakacje.

Zgodnie z zawartym porozumieniem takie ceny mają też obowiązywać dla obywateli UE podróżujących poza granice UE. Ponadto od 1 lipca 2014 roku konsumenci będą mogli wykupić usługę roamingową u innego operatora, zachowując swój dotychczasowy numer telefonu.

Tags: ue, unia europejska
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author