clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Brytyjczycy natrafili na gaz łupkowy w PolsceBrytyjczycy natrafili na gaz łupkowy w Polsce
PAP - 22-06-2011 09:25
fot. PGNiG
Brytyjska firma 3Legs Resources, specjalizująca się w poszukiwaniach i eksploatacji gazu niekonwencjonalnego, natrafiła na złoża gazu łupkowego w odwiercie LE-2H w okolicach Łebienia na Pomorzu, podała spółka w komunikacie.
Wcześniej występowanie gazu potwierdził PGNiG w swoim odwiercie, wykonanym na Pomorzu w okolicach Wejherowa tzw. Lubocino-1. Wiercenie do głębokości 3,5 km zakończono w marcu 2011 r. - W odwiercie tym w łupkach sylurskich stwierdzono obiecujące przepływy gazu, ale analizy potrwają jeszcze kilka miesięcy – poinformowała spółka.

Odwiert horyzontalny 3Legs - wykonany w tym samym miejscu, co wcześniejszy odwiert wertykalny LE-1 - sięgnął głębokości 4.080 m. Kontynuację badań w tym miejscu zaplanowano na III kw. br.

"Jesteśmy zadowoleni z zakońćzenia naszego pierwszego odwiertu horyzontalnego, który - według naszej najlepszej wiedzy - jest pierwszym w Polsce odwiertem z gazem łupkowym" powiedział prezes firmy Peter Clutterbuck, cytowany w komunikacie.

3Legs Resources ma sześć licencji poszukiwawczych w Basenie Bałtyckim o łącznej powierzchni 1,08 mln akrów, a także trzy licencje w okolicach Krakowa i dwie w Badenii-Wirtembergii w południowo-zachodnich Niemczech.

3Legs Resources pozyskało 62 mln funtów z debiutu na AIM (w czerwcu br.) i chce przeznaczyć te środki na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce.

Polskie zasoby uznawane są za największe w Europie. Amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA)szacuje, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.). Jest to najwyższy szacunek złóż tego gazu niekonwencjonalnego w Polsce - wcześniej szacowano je na 1,4 bln m. sześc. (Wood Mackenzie) do 3,0 bln m. sześc. (Advanced Resources International).

Obecnie wydano w Polsce ponad 80 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Obok polskich koncernów energetycznych, takich jak PKN Orlen oraz PGNiG, w poszukiwanie gazu łupkowego zaangażowały się największe na świecie koncerny naftowe: ConocoPhillips, ExxonMobil, Chevron, Marathon Oil oraz ENI.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2011
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author