clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Epidemia HIV w Rosji postępuje. Milion zakażonych

Epidemia HIV w Rosji postępuje. Milion zakażonych

prot, PAP 2012-03-12, ostatnia aktualizacja 2012-03-12 17:06:29.0

Według najnowszych danych liczba zakażeń wirusem HIV w Rosji rośnie i w 2011 r. wyniosła 62 tys., czyli o 5 proc. więcej niż w roku poprzednim. Według WHO już prawie milion Rosjan jest zakażonych.

Główny lekarz sanitarny Rosji Giennadij Oniszczenko poinformował, że od 1987 r. w Rosji odnotowano nieco ponad 600 tys. zakażeń. Zdaniem Programu ONZ na rzecz Walki z AIDS (UNAIDS) oraz Światowej Organizacji Zdrowia dane oficjalne są znacznie zaniżone. W ocenach obydwu tych organizacji w Rosji około 980 tys. osób jest zakażonych wirusem HIV. Według tych samych źródeł 0,9 proc. dorosłych mieszkańców Rosji zakażonych jest wirusem; średnia dla Europy Środkowej i Zachodniej wynosi 0,2 proc.

Jak wynika z grudniowego raportu UNAIDS, rosyjskie statystyki nie ujmują też danych, z których wynika, że rośnie liczba śmiertelnych ofiar AIDS. W 2009 r. w Rosji zmarło 35-65 tys. pacjentów chorych na AIDS - dwa razy więcej niż pięć lat wcześniej. Federacja Rosyjska i kraje sąsiednie to jeden z regionów świata, gdzie stale rośnie liczba śmiertelnych ofiar AIDS - podaje agencja AFP.

Zły system leczenia

Oficjalne rosyjskie statystyki wykazują, że od końca lat 80. z powodu AIDS zmarło 77 tys. chorych. Jak powiedział Oniszczenko, w tym okresie 97 tys. pacjentów podano leki antyretrowirusowe, dostarczając je 97 proc. potrzebujących. Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) preparaty te dostało zaledwie 21-29 proc. chorych. UNAIDS poinformowało, że fundusze przeznaczane w Rosji na walkę z AIDS są wystarczające, ale źle rozdysponowane.

Dyrektor tamtejszego stowarzyszenia osób żyjących z HIV Andriej Złobin powiedział w rozmowie z AFP, że sprzeczności w danych oficjalnych i statystykach prezentowanych przez organizacje zagraniczne oraz brak pożądanych efektów w walce z AIDS wynikają z braku w Rosji spójnej rządowej strategii. - Różne instytucje i oddziały administracji rosyjskiej prowadzą statystyki wedle odmiennych metod, nie przyjęto ujednoliconej metody leczenia pacjentów i nie ma nawet bazy osób leczonych i nadzorowanych - wyjaśnił Złobin.

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl © Agora SA

Tags: aids, hiv, rosja, unaids
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author