clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

W 2011 roku wyemigrowało ze Szwecji najwięcej osób od 1887 roku.

W 2011 roku wyemigrowało ze Szwecji najwięcej osób od 1887 roku.

W zeszłym roku wyemigrowało ze Szwecji ponad 51 tys. Osób, czyli 0,5 proc. populacji. To najwięcej od 1887 roku, gdy mieszkańcy tego kraju ze względu na biedę masowo wyjeżdżali do USA. Szwedzkie biuro statystyczne wskazuje, że tym razem nie chodzi o dobrobyt, ale o zwiększoną mobilność obywateli.

Większość szwedzkich emigrantów, bo blisko 10 tysięcy osiadło w 2011 roku w Norwegii, zwabieni łatwością uzyskania tam pracy i o wiele wyższymi zarobkami. Przeniosło się tam o dziesięć procent więcej Szwedów niż w 2010 roku. Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje Dania, a trzecie Wielka Brytania. Przed nami są też kolejno USA, Finlandia, Niemcy i Chiny.

Do Polski natomiast przeprowadziło się w minionym roku ponad 1200 szwedzkich obywateli. Jest to wzrost o 17 procent w porównaniu z rokiem 2010. Nasz kraj wyprzedza pod tym względem Hiszpanię, Francję, Szwajcarię, Holandię i Australię.


W 2011 roku wyjątkowo - o 80 proc. - wzrosła emigracja do Chin. Wyjechało tam 1787 osób, pięć razy więcej niż w 2000 roku.

Mimo dużej emigracji wzrasta liczba mieszkańców kraju - o 61 tys.
Do  Szwecji przyjeżdża więcej osób, niż wyjeżdża; w zeszłym roku imigrantów było 96 tys. Największą grupę stanowią szwedzcy reemigranci, mieszkańcy państw arabskich oraz Polacy.
Z powodu niepokojów społecznych o połowę wzrosła liczba imigrantów z Egiptu, Jemenu i Libii.
Tags: emigracja, polska, szwecja
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author