clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

W niemieckiej prasie o polskich łupkach gazonośnych

W niemieckiej prasie o polskich łupkach gazonośnych
wnp.pl (DM) - 19-06-2011 10:29
Czy Polska stanie się druga Norwegią? - zastanawia się niemiecki opiniotwórczy dziennik "Die Welt".
Dziennik szeroko rozpisuje się o perspektywach dotyczących łupków gazonośnych. Przytacza także amerykańskie dane dotyczące możliwych zasobów. Niemcy piszą, że jeśli dane te potwierdza się - zasoby szacowane są obecnie na 5,3 bln m sześc. - to gaz z Polski może wpłynąć na sytuację surowcową w naszej części Europy. Autorzy wspominają także o bardzo dużym zainteresowaniu koncesjami.

Dziennik wspomina również o możliwych komplikacjach związanych z eksploatacją łupków gazonośnych.

- W wydobyciu stosuje się duże ilości wody, piasku i chemikaliów [chodzi o tzw. szczelinowanie hydrauliczne - przyp.aut.]. To może skutkować zanieczyszczeniem wody. Już zresztą pojawiły się takie zarzuty - podaje "Die Welt".

Gazeta cytuje także Jacka Jezierskiego, głównego geologa kraju, który na jednej z konferencji prasowej powiedział, że wszystkie wątpliwości i obawy co do szkodliwych technologii gazu są przesadzone.

- Jest to czysta manipulacja, powiedział, dodając, że w USA wykonano dotychczas 35 000 odwiertów w warstwach łupków i nic nie wskazuje na to, że miały one wpływ na środowisko - cytuje naszego geologa "Die Welt".
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author