clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Rurociąg dla gazu łupkowego w Polsce

Gaz-System może wydać 5 mld zł na rurociąg dla gazu łupkowego
PAP/Dziennik Gazeta Prawna - 20-06-2011 05:37
Gaz-System szykuje plan rozbudowy infrastruktury gazowej. Powstanie tysiąc kilometrów rurociągów, którymi popłynie gaz łupkowy - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Koszt inwestycji ma wynieść 5 mld zł i jest to wariant maksymalny - zaznacza firma.
Gazeta zauważa, że nikt nie obliczył dokładnie, jakie będą koszty wydobywania u nas gazu łupkowego i czy będzie to opłacalne. Ale spółka Gaz-System, która odpowiada za niemal całą infrastrukturę przesyłu gazu w Polsce oraz budowę portu LNG w Świnoujściu, woli być przygotowana na każdą ewentualność. Inwestycję podzielono na trzy etapy. Pierwszy, już realizowany, ma być ukończony w 2014 r.

"DGP" dotarł do koncepcji rozbudowy sieci gazowej o tysiąc kilometrów rurociągu, którym w przyszłości miałyby popłynąć łupki. Nowe nitki mają powstać głównie w pasie od Trójmiasta aż do województw lubelskiego i podkarpackiego. Jest też mowa o łączniku z systemem czeskim i świnoujskim gazoporcie. Koszty budowy Gaz-System szacuje na 4-5 miliardów złotych. Ukończenie pierwszego etapu prac za trzy lata powinno ograniczyć dominację rosyjskiego gazu w Polsce - pisze "Dziennik Gazeta Prawna" w swojej publikacji.
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author