clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Naukowcy z USA mają alternatywę dla paliw z ropy

Naukowcy z USA mają alternatywę dla paliw z ropy
wnp.pl (Marcin Szczepański) - 23-01-2012 10:43

Naukowcy z USA opracowali metodę produkcji paliw i węglowodorów dla przemysłu chemicznego z wiórów i biomasy. Wymaga ona udziału gazu ziemnego, ale jest tańsza od dotąd stosowanych i daje czyste paliwo.
Jak poinformował magazyn "Technology Review", naukowcy i inżynierowie pracujący dla firmy technologicznej Virent z Madison w stanie Wisconsin opracowali tanią metodę produkcji benzyny i węglowodorów używanych w przemyśle chemicznym z biomasy opartej na trawie i wiórach drzewnych. Osiągnięto to przez uproszczenie procesu produkcyjnego i eliminację najbardziej kosztownych jego etapów, co było możliwe dzięki zastosowaniu domieszki gazu ziemnego do biomasy.

Virent zaprezentował już swoją technologię w działaniu. Mikrozakład przetwórczy firmy o zdolności produkcyjnej 100 litrów dziennie wytworzył już paliwo lotnicze, dieslowskie, benzynę oraz specjalną mieszankę stosowaną przez silniki samochodów Formuły 1. Firma podpisała też umowę z Coca–Cola Comp. na dostawę jednego ze składników do produkcji dużych butelek PET, używanych do rozlewania napojów koncernu. Pierwszy zakład wytwarzający paliwa i węglowodory chemiczne z technologii Virent miałby powstać do końca 2015 roku.

Materiał z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2012
Tags: ropa naftowa, technologia, usa
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author