clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

W Polsce 6 osób aresztowano za łapówki za koncesje na gaz łupkowy

6 aresztowań: łapówki za koncesje na gaz łupkowy

...

mil, darez, PAP 2012-01-11, ostatnia aktualizacja 2012-01-11 16:08:20.0

Prokuratorzy chcą aresztu tymczasowego dla sześciu osób związanych z aferą łapówkarską w Ministerstwie Środowiska - dowiaduje się TOK FM. Wśród nich jest trzech urzędników resortu odpowiedzialnych za wydawanie koncesji na wydobycie gazu łupkowego w Polsce. Reszta to pośrednicy i osoby z kierownictwa firm, którym tych koncesji udzielano.

Waldemar Tyl, wiceszef warszawskiej prokuratury apelacyjnej, która nadzoruje śledztwo ABW, powiedział, że z ustaleń Agencji i prokuratury wynika, iż chodziło o łapówki w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Miały one być wręczane w okresie od wiosny do jesieni 2011 r.

Zatrzymanym grozi do ośmiu lat więzienia.

Siedem osób zatrzymanych

ABW wczoraj rano zatrzymała w tej sprawie siedem osób - szefową Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych, dwóch pracowników tego departamentu, pracownika Państwowego Instytutu Geologii i trzy osoby z firm ubiegających się o koncesje.

Jak poinformowała rzeczniczka Agencji Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska chodziło właśnie o przyznawanie koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż kopalin - gazu łupkowego.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce. Mają je m.in.: Exxon Mobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

Zapasy na 300 lat

Wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonały m.in. PGNiG, Orlen Upstream, Talisman Energy i Lane Energy. Planowane są prace w kolejnych miejscach, głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.

Państwowy Instytut Geologiczny oficjalnie nie przedstawił szacunków dotyczących potencjalnych wydobywalnych zasobów gazu łupkowego w Polsce. Zrobiły to jednak amerykańskie firmy i instytucje. W tym roku amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) podała, że Polska ma 5,3 bln m sześć. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego. Przy obecnym zużyciu, gazu wystarczyłoby więc na ok. 300 lat. W 2009 r. firma Advanced Resources International oszacowała zasoby Polski na 3 bln m sześc., a Wood Mackenzie na 1,4 bln m sześć.

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl © Agora SA

Tags: gaz łupkowy, korupcja, polska, praworządność, przestępczość
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author