clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Korupcja w polskiej policji

Ruszył mega-proces policjantów. 16 osób poddało się karze

...

ada 2012-01-10, ostatnia aktualizacja 2012-01-10 14:05:25.0

Przed Sądem Rejonowym w Pińczowie rozpoczął się dziś proces w najgłośniejszej policyjnej sprawie korupcyjnej ostatnich lat. Akt oskarżenia obejmuje 44 osoby: 11 policjantów oraz 33 osoby, którym zarzucono wręczanie im łapówek

Proces przeniesiono z Buska do Pińczowa, bo tylko w tamtejszym sądzie znajduje się sala, która jest w stanie pomieścić tak dużą liczbę oskarżonych i ich obrońców. Dzisiejsza rozprawa zaczęła się od wniosków o dobrowolnie poddanie się karze - złożyło je aż 16 osób, wszyscy to ci, którzy mieli wręczać policjantom łapówki. Zaproponowane przez nich kary to rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz od tysiąca do 2 tys. zł grzywny.

Kwadrans po godzinie 11, po dwóch godzinach formalności - m.in. odebrania danych od pozostałych oskarżonych, prokurator Agnieszka Madej rozpoczęła odczytywanie aktu oskarżenia. I potrwa to zapewne dosyć długo bo sam opis zarzutów liczy aż 217 stron. Nie wiadomo więc czy starczy czasu by sąd rozpoczął dziś odbieranie wyjaśnień od oskarżonych.

W sumie w sprawie oskarżone zostało 44 osoby: 11 funkcjonariuszy policji oraz 33 kierowców, którym zarzucono wręczanie łapówek policjantom.

Wszyscy oskarżeni policjanci pracowali w komendzie w Busku-Zdroju. Wpadli we wrześniu 2010 roku. Jednego dnia Biuro Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji zlikwidowało praktycznie cały wydział tamtejszej drogówki. Komenda wojewódzka zmuszona była wysłać do pracy w Busku policjantów z Kielc.

Dowody na korupcję Biuro zdobyło, montując w radiowozie podsłuch. Akt oskarżenia obejmuje aż 767 czynów popełnionych - od 30 grudnia 2009 roku do 7 lutego 2010.

Rekordzista, co ciekawe laureat "Konkursu na policjanta ruchu drogowego", ma aż 217 zarzutów, z czego 58 korupcyjnych. Według ustaleń śledczych policjanci przyjmowali od 20 do 250 zł. Czasem zadowalali się butelką wódki, kalendarzem, a nawet chipsami czy orzeszkami. Wszyscy oskarżeni policjanci nie przyznają się do winy.

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl © Agora SA

Tags: korupcja, policja, polska, praworządność
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author