clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Węgrzy wycofują oszczędności z banków.

Węgrzy wycofują oszczędności z banków. Zabrakło euro i dolarów

...

IAR, is 2012-01-09, ostatnia aktualizacja 2012-01-09 12:14:27.0

Węgrzy wycofują oszczędności z banków i wymieniają je w kantorach na zachodnie waluty. Niektórzy, po wymianie pieniędzy, otwierają konta w austriackich przygranicznych bankach. To pierwszy efekt paniki na rynku po gwałtownym spadku forinta w reakcji na narastające problemy węgierskiej gospodarki

Węgierskie media elektroniczne informują, że obywatele masowo wycofują swoje oszczędności z banków. Mimo niekorzystnych kursów wymiany Węgrzy kupują euro, dolary, funty i franki szwajcarskie. Popyt na zagraniczne waluty jest tak duży, że w niektórych kantorach zabrakło dolarów i euro.

Rzecznik austriackiego banku centralnego przyznaje, że Węgrzy otwierają coraz więcej kont w Austrii, choć warunki lokowania kapitału w tym kraju są mniej korzystne niż na Węgrzech. Najwięcej kont otwarto w Burgenlandzie, który graniczy z Węgrami, a najwięcej transakcji przeprowadza się w pobliżu przejść granicznych.

Istvan Binder, rzecznik węgierskiego Urzędu Nadzoru Finansowego, ostrzegł, że według węgierskiego prawa obywatele nie mogą wywozić dużych sum pieniędzy za granicę.

Na nadzwyczajnej konferencji prasowej w Budapeszcie Tamas Fellegi, minister do spraw rozwoju gospodarki, zapewnił, że Węgrzy nie mają powodów do obaw, a negocjacje z Komisją Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie udzielenia nowych pożyczek rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Komisja i Fundusz stawiają jednak warunki. Zasadniczym jest przywrócenie niezależności banku centralnego. W minionym tygodniu za euro płacono 324 forinty - najwyższy poziom w historii.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz - http://wyborcza.biz/biznes/0,0.html © Agora SA

Tags: Węgry, ekonomika, finanse, kryzys
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author