clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

ORSZAK TRZECH KRÓLI w 24 miastach Polski.

ORSZAK TRZECH KRÓLI w 24 miastach Polski. Największe JASEŁKA w Europie - czym jest Orszak Trzech Króli?

  06.01.2012 11:37

Orszak Trzech Króli to barwy korowód, który przechodzi ulicamami miast Polski 6 stycznia, czyli w dniu Święta Trzech Króli. Uznawany za największe jasełka w Europie łączy całe rodziny, które jednoczą się, by upamiętnić wydarzenia sprzed 2 tys. lat kiedy Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Jezusowi. Orszak Trzech Króli odbył się po raz pierwszy w Warszawie w 2009 roku. W 2012 roku Orszak organizują aż 24 miasta.

Orszak Trzech Króli w Warszawie (2010 r.)

Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. W Polsce Jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej  „przedstawienia o Bożym Narodzeniu”, ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób.

Nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych jest Orszak Trzech Króli, barwy korowód, który przechodzi ulicami miast i który łączy religijną tradycję ze współczesnością. Orszak prowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Ubrani w bogate szaty z nakryciami głowy prowadzą tłumy mieszkańców miast w kolorowych koronach na głowie, którzy śpiewają kolędy.

Kulminacyjnym momentem Orszaku jest pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie. Podczas korowodu wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zbierają pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży.

Orszak Trzech Króli odbył się po raz pierwszy w Warszawie w 2009 roku – w niedzielę poprzedzającą Święto Trzech Króli. Zgromadził wówczas 5 000 osób, które przeszły ulicami Starego Miasta, oglądając typowe jasełkowe sceny.

W roku 2010 Orszak również kroczył przez Stare Miasto i zgromadził już 10 000 widzów. 6 stycznia 2011 roku nastąpił przełom. Świeto Trzech Króli po raz pierwszy od pół wieku było dniem wolnym od pracy. Przejście Orszaku transmitowały telewizje. Ponadto, Orszak przeszedł nie tylko w Warszawie, ale również w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie i Gdańsku. Jego uczestnicy zostali pozdrowieni przez papieża Benedykta XVI.

W 2012 roku Orszak Trzech Króli jest organizowany w 24 miastach całej Polski. Oto lista miast, w których przejdzie Orszak Trzech Króli:

* Bardo
* Bielsko Biała
* Dziemiany
* Gdańsk
* Jarosław
* Jelenia Góra
* Katowice
* Kłodzko
* Kraków
* Kudowa Zdrój
* Kutno
* Lublin
* Miłakowo  
* Nowogrodziec
* Płock
* Poznań
* Starachowice
* Szczecin
* Śrem
* Tarnobrzeg
* Warszawa
* Włocławek
* Wrocław
* Zakopane.

  • Autor: Ag  Źródło: se.pl
  • Foto: Mariusz Grzelak
  • Agencja foto: SE/EAST NEWS

Tags: polska, warszawa, święto
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author