clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

projekt nowego samolotu pasażerskiego5 razy szybciej niż prędkość dźwięku? Poznajcie projekt nowego samolotu pasażerskiego

...

Krzysztof Pielesiek 2012-01-02, ostatnia aktualizacja 2012-01-02 15:11:50.0

Z Europy do Australii w cztery godziny? To możliwe, ale jeszcze nie teraz.

Europejska Agencja Kosmiczna, a konkretnie zespół nazwany Lapcat, ogłosił plan stworzenia hipersonicznego samolotu pasażerskiego. Ma on się poruszać z prędkością Mach 5, czyli pięciokrotnie przewyższającą prędkość dźwięku. Dzięki temu ma dolatywać z Europy do Australii w zaledwie cztery godziny. Maszyna nazwana A2 może wzbić się w powietrze w okolicach 2040 roku.

Póki co, musi niestety pokonać jeszcze wiele przeszkód. Chodzi tu między innymi o silniki mogące rozpędzać samolot do odpowiednich prędkości. Potrzebne są też specjalne materiały chroniące zewnętrzną powłokę maszyny. Przy tak wysokich prędkościach muszą one wytrzymywać temperatury wyższe niż 1000 stopni Celsjusza.

Najważniejsze byłoby jednak paliwo dla A2. Maszyna miałaby korzystać z ciekłego wodoru. Eksperci twierdzą, że wykorzystywanie go w silnikach chociażby dziesięciu samolotów tego typu, byłoby po prostu zbyt drogie. Taka liczba samolotów wykorzystywałaby zarazem 20% brytyjskiej, narodowej produkcji ciekłego wodoru.

A2 - wizja artysty

Nauka kontra biznes

Naukowcy pozostają jednak optymistami. Twierdzą, że już za rok zademonstrują technologie udowadniające, że stworzenie A2 ma sens. Konstrukcja pierwszej maszyny tego typu miałaby się jednak zakończyć dopiero w okolicach 2040 roku.

Co innego twierdzą jednak osoby zainteresowane biznesową stroną przedsięwzięcia. Tom Otley z magazynu Business Traveller uważa, że nie ma zapotrzebowania na latanie szybciej niż obecnie. Klienci mają przedkładać komfort i cenę nad czas potrzebny na przemieszczenie się chociażby z Europy do Australii.

Mimo to, projekt otrzymał już 10 milionów euro w ramach wstępnego finansowania. Pieniądze pochodzą z Komisji Europejskiej i kont prywatnych inwestorów. W przyszłym roku przedsięwzięcie ma zostać ocenione. Wtedy też zostanie podjęta decyzja czy na A2 zostaną wydzielone kolejne środki.

To ambitny projekt z punktu widzenia nauki i technologii. W obecnych realiach, gdy rządom brakuje pieniędzy na uporanie się z codziennymi problemami, z całą pewnością nie przeznaczą środków na projekt budowy hipersonicznej linii lotniczej.

- twierdzi ekspert w temacie awiacji, John Strickland.

Za dwanaście miesięcy dowiemy się zatem co z budową A2. Już teraz wyobraziliśmy sobie jednak przyszłość, w której hipersonicznym samolotom towarzyszą latające samochody, których chce Unia Europejska. Wizja ta jest ciekawsza niż myśl o powrocie do domu zatłoczonym autobusem. Nie wydaje nam się jednak, by została zrealizowana.

[za: BBC]

A2 - porównanie z Airbusem A380

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl © Agora SA

Subscribe
Comments for this post were disabled by the author