clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Polska i Niemcy będą identycznie uczyć historii

Polska i Niemcy będą identycznie uczyć historii

środa, 21 grudnia 2011, 14:56 Źródło: PAP

Wspólny podręcznik polsko-niemiecki do historii powinien trafić do uczniów w 2014 lub 2015 r.; wybrany już został polski wydawca podręcznika będzie nim Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne - poinformował wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki.

- Wstępny harmonogram zakłada, że podręcznik trafi do uczniów 2014 r. lub 2015 r. Uzależnione jest to od tego, kiedy pojawi się wydawnictwo niemieckie, jako część polsko-niemieckiego tandemu wydawniczego - powiedział Sielatycki na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji i Młodzieży. Według niego, strona niemiecka ma wybrać wydawcę podręcznika do końca stycznia 2012 r.

Z inicjatywą opracowania wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika do historii wystąpił w styczniu 2008 roku ówczesny szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier. Ze strony polskiej propozycję poparli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i minister edukacji Katarzyna Hall.

W grudniu ub.r. gotowe były zalecenia, czyli to dokument z wytycznymi do pisania wspólnego podręcznika, zawierającego najważniejsze zagadnienia europejskiej i światowej historii, ukazane ze wspólnej polsko-niemieckiej perspektywy. Są one efektem pracy grupy 30 ekspertów historyków i dydaktyków z obu krajów.

Wspólny podręcznik do historii w Polsce ma objąć całość zagadnień od prehistorii i starożytności do XX wieku włącznie. Adresowany ma być do uczniów gimnazjów i pierwszej klasy szkół ponadgimnazjalnych, natomiast w Niemczech dla uczniów różnych typów szkół ponadpodstawowych.

Polskie i niemieckie wydanie podręcznika będzie różnić się jedynie wersją językową, natomiast treść, struktura i szata graficzna będą identyczne. Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia, podręcznik ma być opublikowany przez polsko-niemiecki tandem wydawniczy.

Copyright 1996-2011 Grupa Onet.pl SA
Tags: historia, nauka, niemcy, polska
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author