clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Polska okienną potęgą

Polska okienną potęgą
...

Marek Wielgo 2011-12-16, ostatnia aktualizacja 2011-12-16 17:29:29.0

Ponad tysiąc osób zamierza zatrudnić firma Drutex w rozbudowywanej fabryce okien w Bytowie na Pomorzu. Dzięki tej inwestycji Polska umocni się w czołówce producentów stolarki w Europie.
W produkcji najpopularniejszych okien z PVC nasi producenci ustępują już jedynie Niemcom, Brytyjczykom i Francuzom. Jednak produkcyjna statystyka tej branży obejmuje też okna z aluminium oraz drzwi. W efekcie musimy uznać wyższość także firm włoskich i hiszpańskich. - Po prostu ich rynki są dużo większe od naszego - wyjaśnia szef Centrum Analiz Branżowych Robert Klos.

Ale to my jesteśmy obecnie największym w Europie eksporterem okien z PVC i drewnianych. Poza tym dzięki takim firmom jak Fakro, Velux i Roto nie mamy sobie równych w oknach dachowych, i to zarówno jeśli chodzi o wielkość produkcji, jak i eksport.

- Paradoksalnie, kryzys jest szansą na jeszcze szybszy rozwój polskich firm okiennych - twierdzi Klos. Jak to możliwe? Według tego specjalisty sytuacje kryzysowe sprzyjają oszczędzaniu, w tym również oszczędzaniu energii. W całej Europie masowo wymieniane są więc okna i drzwi.

- Mamy najlepsze technologie i rozwiązania, a równocześnie atrakcyjne dla zachodnich odbiorców ceny. Niski koszt robocizny to wciąż nasza główna przewaga - przyznaje Klos. - Można więc być niemal pewnym, że najbliższe lata umocnią nasz przemysł okienno-drzwiowy na pozycji największego dostawcy w Europie - dodaje.

Klos podkreśla również, że nasi przedsiębiorcy są na dorobku, co oznacza, że są bardziej zmotywowani od swoich europejskich konkurentów. W dodatku wielu naszych pozaciągało kredyty, które muszą spłacać. A ponieważ sprzedaż stolarki w kraju od trzech lat nie rośnie, żeby przetrwać, firmy szukają nowych rynków zbytu.

W 2004 r., kiedy nasz kraj przystępował do Unii Europejskiej, wyeksportowaliśmy stolarkę budowlaną za ok. 315 mln euro, w tym okna z PVC za 65 mln euro. Centrum Analiz Branżowych ocenia, że w tym roku nasi producenci sprzedadzą za granicę, głównie do krajów UE, okna i drzwi za 890 mln euro, z czego na okna plastikowe przypadnie aż 425 mln euro. Dla porównania - niemieccy producenci wyeksportowali w ubiegłym roku okna z PVC za 360 mln euro. Firmy z Austrii, Wielkiej Brytanii i Włoch są daleko w tyle.

- I tak w ciągu siedmiu lat z europejskiego kopciuszka okienno-drzwiowego staliśmy się potentatem, skutecznie prześcigając eksporterów niemieckich, u których jeszcze w latach 90. pobieraliśmy nauki - komentuje Klos.

Ten sukces eksportowy zawdzięczamy m.in. takim firmom, jak Drutex, Oknoplast, Dobroplast, Petecki i Okna Rąbień. Ich największymi rynkami zbytu są Niemcy, gdzie wysyłamy okna i drzwi o wartości blisko 200 mln euro, a w dalszej kolejności: Dania, Wielka Brytania, Czechy, Słowacja i Francja.

Okazuje się, że nasi producenci myślą o podwojeniu eksportu, a to m.in. dzięki wsparciu rządowego programu promocji eksportu. Na promowanie polskich okien i drzwi w Europie rząd wspólnie z producentami zamierza przeznaczyć kilkadziesiąt milionów złotych.

Tymczasem firma Drutex poinformowała w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami w swojej fabryce w Bytowie o planach inwestycyjnych, które mają doprowadzić do podwojenia produkcji. Obecnie Drutex wytwarza ok. 5 tys. okien na dobę. Na rozbudowę zakładu, który ma przybrać nazwę Europejskie Centrum Stolarki, zamierza wydać w ciągu najbliższych dwóch lat ok. 200 mln zł. Prezes firmy Leszek Gierszewski poinformował, że planuje zwiększenie zatrudnienia z ok. 1,5 tys. do 2,6 tys. osób.

Duża część produkcji trafi do zagranicznych odbiorców. Gierszewski ocenia, że w tym roku jego firma sprzeda wyroby za ok. 385 mln zł, z czego 144 mln zł przyniesie eksport, który w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrósł o 15 proc. Producent z Bytowa dostarczył w tym roku m.in. prawie tysiąc okien z PVC do hotelu Hilton w Nowym Jorku. W Druteksie twierdzą jednak, że w rzeczywistości tegoroczny eksport może być nawet o 100 mln zł większy, gdyż okna trafiają za granicę, np. na Węgry, także za pośrednictwem krajowych odbiorców. W przyszłości Drutex chce mieć 80-proc. udział eksportu w sprzedaży.Eksport stolarki budowlanej z Polski

w mln euro

ogółem    okna PVC
2004    315    65
2005    410    125
2006    585    210
2007    735    290
2008    865    350
2009    730    330
2010    865    410
2011*    890    425
*prognoza

Źródło: Centrum Analiz Branżowych (badania własne oraz dane Eurostatu, CAAC i GUS)Najwięksi eksporterzy okien z PVC w 2010 r.

w mln euro

Polska    410
Niemcy    360
Austria        95
Czechy    95
Dania    90
Słowacja    75
Włochy    55
Wielka Brytania    55
Źródło: Centrum Analiz Branżowych (badania własne oraz dane Eurostatu, CAAC i GUS)Główne rynki zbytu polskiej stolarki budowlanej w 2010 r.

w mln euro

Niemcy    190
Dania    105
Wielka Brytania    100
Czechy    85
Słowacja    65
Francja    65
Belgia    40
Włochy    35
Szwecja    25
Norwegia    20
Źródło: Centrum Analiz Branżowych (badania własne oraz dane Eurostatu, CAAC i GUS)

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl © Agora SA
Tags: eksport, polska, produkcja, Польша, производство, экономика
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author