clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Nowy polski banknot z Marią Skłodowską-CurieJutro wchodzi do obiegu banknot z Marią Skłodowską-Curie
...

prot, IAR 2011-11-24, ostatnia aktualizacja 2011-11-24 17:48:39.0

Narodowy Bank Polski wprowadza jutro do obiegu nowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 złotych z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie. W ten sposób NBP upamiętni 100. rocznicę przyznania wybitnej uczonej Nagrody Nobla.
Jest to drugi banknot z wizerunkiem noblistki. Pierwszy o nominale 20 000 złotych został wycofany z obiegu w 1995 roku w związku z denominacją naszej waluty. Maria Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, której wizerunek zdobi współczesny polski banknot.

Przednią stronę banknotu zdobi wizerunek uczonej oraz widok budynku Sorbony w Paryżu. Na stronie odwrotnej znajduje się medal wręczany osobom wyróżnionym Nagrodą Nobla, widok budynku Instytutu Radowego w Warszawie oraz cytat z wypowiedzi Marii Skłodowskiej-Curie: "Rad wykryłam, lecz nie stworzyłam, więc nie należy do mnie, a jest własnością całej ludzkości".

Autorem projektu banknotu jest Agnieszka Próchniak, twórcą projektu matrycy stalorytniczej jest Przemysław Krajewski. Banknot został wyprodukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych w nakładzie 60 tys. sztuk.

Wszystkie stare banknoty PRL. Zobacz galerię zdjęć >>

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl © Agora SA
Tags: Польша, деньги
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author