clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Polska w jądrze Europy, obok Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii

Polska w jądrze Europy, obok Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii
bart 2011-11-06, ostatnia aktualizacja 2011-11-06 16:06:58.0
Polacy to mistrzowie świata w transformacjach. Wiedzą co to znaczy być pozostawionym samemu sobie. Europa może się od nich wiele nauczyć - pisze Thomas Schmid, naczelny "Die Welta"
W tekście ''Do ostatniego centa - leczniczy szok dla Europy'' naczelny tego opiniotwórczego, konserwatywnego dziennika przekonuje, że kryzys nada Europie nowej mocy i stworzy jej nowy, wieloczłonowy silnik. Same Niemcy, wspierane przez Francję rządzoną przez "nieobliczalnego Sarkozego" nie dadzą rady. 
- Niespotykany powojenny boom w zachodniej Europie żywił nas iluzjami, że uruchomiono perpetum mobile zapewniające dobrobyt, który odtąd będzie nieustanny. Nie patrzano na to, że zgodę na demokrację i na Europę, politycy sprzedawali za obietnice zapewnienia obywatelom łatwego życia. 
W UE teraźniejszość przejadła przyszłość, mówiono "jakoś tam będzie". To myślenie zakorzeniło się głęboko nie tylko w ludzkiej mentalności w Grecji czy Włoszech - diagnozuje przyczyny kryzysu Schmid, pisząc, że teraz, gdy europejskie złudzenie o wiecznym dostatku prysło, trzeba zacząć rozmowę o różnych "europejskich prędkościach" - czyli o stworzeniu grupy krajów, które jako europejskie jądro będą napędzać Unię Europejską. Zdaniem Schmidta szanse na to nie są złe - publicysta patrzy z nadzieją na zmiany jakie w najbliższym czasie nastąpią na szczytach najważniejszych unijnych państw. 
Przewiduje odejście Nicolasa Sarkozego, którego w Pałacu Elizejskim najprawdopodobniej zastąpi socjalista Francois Hollande. - Dni włoskiego premiera Silvio Berlusconiego są bezsprzecznie policzone, w czym UE miała też swój udział. Poczucie wstydu jest we Włoszech tak duże, że prędzej czy później powstanie rząd centrowy, który na poważnie zajmie się dramatycznym zadłużeniem i grożącą niewydolnością państwa - ocenia naczelny "Welta" i przypomina, że na zmiany szykuje się też inny ważny kraj UE - Hiszpania. 
W kontekście przyszłego europejskiego jądra Schmid wymienia też Polskę. - Ten kraj nie stoi przed zmianą rządu, właśnie empatyczny i przyjazny UE rząd został ponownie wybrany. Od Polski kontynent może się nauczyć czegoś ważnego. Mimo wielu wzlotów i upadków to stabilny kraj, jako jedyny w czasach kryzysu zachował wzrost gospodarczy. Polacy to mistrzowie transformacji, wiedzą co to znaczy, gdy nagle zostaje się na lodzie. Całemu kontynentowi przydałaby się polska sztuka łączenia spokoju i uporu w czasach kryzysu - pisze Schmid. 
Jego zdaniem Europa ciągnięta przez Niemcy, Polskę, Francję, Włochy i Hiszpanię byłaby lepsza, niż ta, w której ciężary leżą tylko na barkach Angeli Merkel. - Łączyłaby cnoty Północy i Południa, dając przy tym doświadczeniu Wschodu trwałe i ważne miejsce - podsumowuje naczelny "Die Welta".
Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.pl - http://wyborcza.pl/0,0.html © Agora SA

Tags: Германия, Европа, Евросоюз, Испания, Италия, Польша, Франция, кризис, экономика
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author