clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Czesi wyjeżdżają z Polski na zimówkach

Czesi wyjeżdżają z Polski na zimówkach
Łukasz Kulpa 2011-10-31, ostatnia aktualizacja 2011-10-30 22:51:47.0
Warsztaty oponiarskie w Cieszynie i okolicy mają coraz więcej klientów zza Olzy. Czescy kierowcy od początku listopada muszą jeździć na oponach zimowych. Przyjeżdżają na wymianę do Polski, bo tutaj jest taniej i szybciej.
Za niedostosowanie się do przepisów, zgodnie z którymi od 1 listopada do 31 marca samochody muszą jeździć na oponach zimowych, w Czechach grożą wysokie mandaty, nawet 2 tys. koron. Nasi południowi sąsiedzi i bez tego wiedzą, że jazda na letnich oponach, zwłaszcza w górskich rejonach, to zbyt duże ryzyko. Dlatego pod koniec października w serwisach oponiarskich za Olzą tworzą się długie kolejki.
W tym roku coraz więcej Czechów przyjeżdża wymienić opony u polskich wulkanizatorów. Serwisy oponiarskie nie muszą nawet specjalnie się reklamować czy wywieszać informacji, żeby przyciągnąć klientów. - W ostatnich dniach wzrost liczby klientów z Czech jest zauważalny. Umawiają się e-mailowo, telefonicznie albo po prostu przyjeżdżają i czekają na wymianę. U nas za taką usługę płacą zdecydowanie mniej niż u czeskich specjalistów - opowiada Leszek Golec, właściciel jednego z cieszyńskich zakładów z oponami.
Korzystny kurs korony do złotówki zachęca Czechów do szukania oszczędności. Dlatego niektórzy, zanim zdecydują się na wymianę opon, odwiedzają kilka polskich serwisów i porównują ceny. Jeśli do usługi wymiany dochodzi kupno kompletu opon, wtedy mogą zaoszczędzić nawet kilkaset koron.
Nie zawsze o wyborze polskiego serwisu decyduje jednak cena. Dla Mariusza Balcara z Czeskiego Cieszyna najważniejsza jest jakość i rzeczowa obsługa. - W czeskim zakładzie opony wymieniałem ostatni raz kilka lat temu. Pamiętam, że nie byłem później zadowolony. Od tamtego czasu zawsze wymieniam opony po polskiej stronie. Podobnie moi koledzy z pracy. Zwłaszcza że nie ma problemu z dogadaniem się z Polakami - przekonuje mężczyzna, obserwując wymianę opon w swoim aucie.
Czeskim kierowcom opłaca się jechać po opony nawet do Bielska-Białej. Towarzyszą temu zwykle większe zakupy w centrum handlowym. - Mój samochód ma nietypowy rozmiar opon. A w bielskim sklepie były normalnie dostępne. W dodatku wymiana nie trwała długo, choć spodziewałem się kolejek. Dobrze, że wasi kierowcy czekają, aż śnieg spadnie - żartuje Emil, właściciel terenowego forda.
Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz - http://wyborcza.biz/biznes/0,0.html © Agora SA

Tags: Польша, Чехия, машины, торговля
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author