clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Polska w połowie światowego rankingu systemów emerytalnych

Polska w połowie światowego rankingu systemów emerytalnych
 2011-10-24, ostatnia aktualizacja 2011-10-24 14:25:05.0

Polski system emerytalny zajął ósme miejsce w obejmującym 16 krajów rankingu firmy Mercer "Global Pension Index"

Polska znalazła się w połowie rankingu systemów emerytalnych na świecie. Pierwsze miejsce należy do Holandii, której system emerytalny został oceniony jako najbardziej efektywny. Na drugiej pozycji znalazła się Australia. Podium zamyka Szwajcaria.

- Najsprawniej funkcjonujące systemy emerytalne oparte są na koncepcji wielofilarowej, tak by rozproszyć długoterminowe ryzyka pomiędzy takie podmioty jak rząd, pracodawcy i obywatele. Podejście to sprawdza się szczególnie w okresach ekonomicznej niepewności, czyli takim, jaki mamy obecnie - skomentował wyniki badania Dr. David Knox.

Autorzy raportu proponują uniwersalne rozwiązania, które mogą poprawić funkcjonowanie systemów emerytalnych. Wśród nich wymieniają m.in. podniesienie wieku emerytalnego i objęcie jak najszerszej grupy obywateli powszechnym systemem emerytalnym.

Badanie pokazuje, że polski system emerytalny wypadł średnio głównie z jednego powodu. Chodzi o małe zachęty podatkowe do dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Według ekspertów Polska dostałaby wyższą ocenę, gdyby takie zachęty istniały, a w konsekwencji zwiększyły się oszczędności Polaków.

Co jeszcze powinno być zmienione w polskim systemie emerytalnym? Autorzy badania wskazują na niski poziom wsparcia ze strony rządu dla najbiedniejszych emerytów, jak również zwiększenie poziomu składek przekazywanych zarówno do ZUS-u, jak i do OFE. Sytuację poprawiłoby także zwiększenie aktywności zawodowej. Eksperci twierdzą, że korzystne byłoby również wprowadzenie zakazu jednorazowej wypłaty oszczędności gromadzonych na przyszłą emeryturę.

- Te wyniki są świetnym komentarzem do dyskusji, które toczą się obecnie w Polsce, i zmian wprowadzonych ostatnio do naszego systemu emerytalnego. Wszelkie działania, których efektem jest wycofywanie się z przeprowadzonej reformy emerytalnej, na przykład poprzez zwiększenie roli pierwszego filaru, czyli ZUS-u, bez istotnego i rzeczywistego wsparcia dla pozostałych filarów i wprowadzenia systemu zachęt dla systemów organizowanych przez pracodawców i pracowników, nie mogą być uznane za korzystne dla polskich obywateli - mówi Andrzej Narkiewicz, szef praktyki emerytalnej Mercer w Polsce i współautor polskiej części badania.

Tekst pochodzi z serwisu Finanse osobiste - http://wyborcza.biz/finanse/0,0.html © Agora SA
Tags: Польша, пенсионная система
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author