clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Первый чернокожий депутат в сейме в Польше

John Abraham Godson, wcześniej Godson Onyekwere (ur. 25 listopada 1970 w Umuahia w Nigerii) – polski polityk, nauczyciel akademicki, duchowny ewangelikalny i działacz samorządowy pochodzenia nigeryjskiego, od 2010 poseł na Sejm VI kadencji.

Pochodzi z Nigerii z ludu Ibo. W 1993 osiedlił się w Polsce, a w 2001 otrzymał polskie obywatelstwo.

Jest absolwentem Wydziału Rolnictwa Abia State University w Nigerii. Ukończył także stosunki międzynarodowe w Wyższej Szkole Studiów Międzynarodowych w Łodzi oraz studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych). Doktoryzuje się także na Uniwersytecie Łódzkim (Wydział Zarządzania). Jest także uczestnikiem studiów podyplomowych w Clark University i w SWSPiZ w Łodzi.

Pracował jako starszy wykładowca na Politechnice Szczecińskiej (1993–1997) oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1997–1998). Prowadzi gościnnie wykłady na różnych uczelniach w Polsce i za granicą. Jest także prezesem Instytutu Afrykańskiego w Polsce.

Był duchownym Kościoła Bożego w Chrystusie, prowadził Misję Pielgrzym w Łodzi. W 2008 zawiesił działalność duszpasterską.

Zasiadał w radzie osiedla Olechów-Janów, będąc jednocześnie wiceprzewodniczącym zarządu tej jednostki. W 2006 bez powodzenia kandydował do łódzkiej rady miasta z ramienia Platformy Obywatelskiej. Mandat objął w styczniu 2008, stając się pierwszym ciemnoskórym radnym tego miasta. W 2007 startował także do Sejmu z ramienia PO, zajmując wśród przedstawicieli tego ugrupowania siódme miejsce z wynikiem 3807 głosów.

W wyborach samorządowych w 2010 został zgłoszony jako kandydat do rady miejskiej Łodzi z ramienia Platformy Obywatelskiej, uzyskując reelekcję z poparciem 4736 głosujących, co stanowiło drugi najlepszy indywidualny wynik w Łodzi. W wyniku wyboru Hanny Zdanowskiej na prezydenta Łodzi objął po niej mandat poselski z listy Platformy Obywatelskiej RP. 14 grudnia 2010 złożył ślubowanie w Sejmie. Stał się pierwszym czarnoskórym parlamentarzystą w Polsce. W wyborach parlamentarnych w 2011 uzyskał reelekcję, startując ponownie z ramienia PO i otrzymując 29 832 głosy.


Tags: Польша
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author