clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Производство газа в Украине

Ukraina chce wydobywać gaz z łupków i spod Morza Czarnego
...

qub 2011-09-30, ostatnia aktualizacja 2011-09-30 11:37:32.0

Serię porozumień w tej sprawie ukraiński państwowy koncern Naftohaz podpisał z koncernami z Zachodu i z Rosji.
W czwartek Naftohaz podpisał z amerykańskim koncernem paliwowym ExxonMobil porozumienie o współpracy przy poszukiwaniu i eksploatacji złóż gazu łupkowego oraz wydobycia gazu z pokładów węgla kamiennego.

Kolejne porozumienie w czwartek ukraiński koncern podpisał z amerykańska firmą Halliburton, światowym liderem w branży usług wiertniczych. Na podstawie tej umowy Amerykanie będą współpracować z Naftohazem przy poszukiwaniu i wydobyciu gazu oraz ropy naftowej ze złóż pod dnem Morza Czarnego. Do tego celu zostanie wykorzystana platforma wiertnicza, którą w tym roku Naftohaz kupił w Singapurze.

W środę odrębne porozumienie o poszukiwaniu złóż na Morzu Czarnym ukraiński koncern podpisał także z niemiecką firmą RWE DEA. A dzień wcześniej Naftohaz parafował umowę z Gazpromem o wspólnej eksploatacji złoża Pallas pod dnem Morza Czarnego, które kryje ok. 160 mld m sześc. gazu, z czego co najmniej 75 mld m sześc. można wydobyć.

We wrześniu Naftohaz podpisał również porozumienie z brytyjsko-holenderskim Shellem o współpracy przy poszukiwaniu i wydobyciu gazu łupkowego.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.pl - http://wyborcza.pl/0,0.html © Agora SA
Tags: Украина, газ, диверсификация
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author