clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Inflacja w strefie euro wystrzeliła do 3 proc.

Inflacja w strefie euro wystrzeliła do 3 proc.
...

lez 2011-09-30, ostatnia aktualizacja 2011-09-30 12:33:04.0

Nie dość, że strefa euro cierpi przez kryzys zadłużenia, to jeszcze we wrześniu nadspodziewanie mocno wzrosła inflacja. To stawia w trudnej sytuacji Europejski Bank Centralny, który ma za zadanie trzymać w ryzach wzrost cen
Takiego wzrostu cen ekonomiści się nie spodziewali w najgorszych scenariuszach. Średnie prognozy mówiły, że we wrześniu inflacja w strefie euro wyniesie 2,5 proc. O tyle właśnie wzrosły ceny w sierpniu. Tymczasem wrześniowy wzrost sięgnął według Eurostatu aż 3 proc. To najwięcej od końca 2008 roku.

Dane Eurostatu są wstępne i nie wiadomo jeszcze, co dokładnie stoi za tak znaczącym wzrostem inflacji. Ekonomiści jednak spekulują, że to wynik szybciej rosnących cen w dużych gospodarkach strefy euro - Niemczech czy Włoszech.

Niespodziewany wyskok inflacji stawia w niezręcznym położeniu Europejski Bank Centralny. Jego zadaniem jest utrzymywanie inflacji lekko poniżej poziomu 2 proc. Tymczasem inflacja ostatnio była w celu w listopadzie 2010 roku. EBC w tym roku dwukrotnie podwyższył główną stopę procentową, w sumie z 1 do 1,5 proc.

- Inflacja pozostanie na poziomie powyżej 2 proc. przez następne miesiące przed spadkiem w przyszłym roku - mówił na ostatniej konferencji prasowej 8 września szef EBC Jean-Claude Trichet.

Wolniejszemu wzrostowi cen będzie sprzyjało spowolnienie gospodarcze w strefie euro. EBC w ostatniej prognozie przewiduje wzrost PKB strefy euro na poziomie 1,6 proc. w tym roku (środek przedziału prognozy) i 1,3 proc. w przyszłym (przy czym przedział prognozy wynosi od 0,4 do 2,2 proc.).

Ekonomiści przebąkiwali ostatnio o obniżkach stóp procentowych przez EBC, ale najświeższe dane o inflacji mogą odsunąć je w czasie.

Zdaniem cytowanego przez Bloomberga Laurenta Bilke, ekonomisty Nomura International, nie ma co liczyć na obniżki stóp w październiku. - Będzie potrzeba kilka miesięcy słabych danych ekonomicznych, żeby do tego doszło, może w listopadzie czy grudniu - powiedział.

W ostatnich miesiącach EBC skupiał się na ratowaniu będących w kłopotach krajów strefy euro. W sierpniu zaczął ponownie skupować obligacje państw strefy euro z rynku. Dzięki temu rentowność papierów włoskich i hiszpańskich wyraźnie spadła, a kraje południowej Europy nie wpadły w spiralę zadłużenia. Program - do tej pory EBC w sumie skupił obligacje za 156 mld euro - wzbudził jednak kontrowersje. Z zarządu banku odszedł Jürgen Stark, który zawsze był za dość restrykcyjną polityką pieniężną. Na rynku spekulowało się, że Stark nie zgadzał się z prowadzoną przez EBC polityką.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.pl - http://wyborcza.pl/0,0.html © Agora SA
Tags: europejski bank centralny, Евросоюз, инфлация
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author