clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

"Będziemy zawsze wspierać Ukrainę na jej drodze do Europy"Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz,
fot. PAP/Jacek Turczyk

"Będziemy zawsze wspierać Ukrainę na jej drodze do Europy"
 29-09-2011, Źródło: PAP

Prezydent Bronisław Komorowski oświadczył, że Polska zawsze będzie wspierała europejskie aspiracje Ukrainy, naszego - jak mówił - najważniejszego sąsiada. Komorowski spotkał z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, który przybył do Warszawy na szczyt Partnerstwa Wschodniego.

- Z prezydentem Janukowyczem spotykamy się bardzo często pracując nad wielkim zadaniem, wyzwaniem, jakim jest zbudowanie szans Ukrainy na uczestnictwo w integracji europejskiej - powiedział Komorowski.

Pogratulował Ukrainie osiągnięć na drodze ku strukturom zachodnioeuropejskim. Widać je - mówił po spotkaniu z Janukowyczem - po już prawie gotowej do podpisania umowie o strefie wolnego handlu między Ukrainą a UE. Zdaniem prezydenta "to bardzo ważny krok w dobrą stronę".

- Musimy mieć świadomość jednak, że przed Ukrainą, ale także i przed Polską, która wspiera aspiracje ukraińskie, jest jeszcze wynegocjowanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE - zaznaczył prezydent.

Jak powiedział, zarówno Ukrainę, jak i Polskę czeka ponadto "trudny proces związany z ratyfikacją podpisanych umów".

- Sukces ma zawsze wielu ojców, ale chciałbym serdecznie pogratulować panu prezydentowi Janukowyczowi i Ukrainie i jednocześnie zapewnić, że Polska niezmiennie będzie wspierała europejskie aspiracje Ukrainy, naszego najważniejszego sąsiada - oświadczył Komorowski.

Jak dodał, życzy Ukrainie dalszych sukcesów. - Te sukcesy będą sukcesami Ukrainy, także Polski, a jestem przekonany, że również całej Europy - powiedział polski prezydent.

Janukowycz podkreślił, że Ukraina chce jak najlepiej przygotować się do zawarcia umowy stowarzyszeniowej z UE.

W ocenie ukraińskiego prezydenta zawarcie umowy stowarzyszeniowej i umowy o strefie wolnego handlu będzie sprzyjało przepływowi kapitału, siły roboczej i towarów między Ukrainą a UE. - Dlatego my świadomie podchodzimy do tego, żeby w jak najlepszy sposób przygotować się do zawarcia tej umowy - zapewnił Janukowycz.

Dodał też, że społeczeństwo Ukrainy, w tym producenci, są zapraszani do brania udziału w dyskusji na temat tej umowy. - Naszym celem jest polepszenie dobrobytu mieszkańców - powiedział ukraiński przywódca.

Wspomniał, że w piątek w Sopocie odbędzie się forum biznesowe z udziałem przedstawicieli biznesu z całej Europy, w tym z Polski i Ukrainy. W piątek, w ramach Forum Nowych Idei, w Sopocie odbędzie się sesja pt. Biznesowe znaczenie Partnerstwa Wschodniego.

Prezydent Ukrainy zaprosił prezydenta Komorowskiego i premiera Donalda Tuska na uroczystość otwarcia stadionu olimpijskiego w Kijowie.

Komorowski podziękował Janukowyczowi za zaproszenie na inaugurację stadionu. - Z panem premierem rozważymy, jak to zrobić, aby zaznaczyć polską obecność w tym ważnym momencie w Kijowie. To niewątpliwa jest taka propozycja, która może poświadczyć o tym, że piłka nożna może mieć istotny wpływ na bieg wydarzeń politycznych - powiedział Komorowski.

Polska i Ukraina są organizatorami Euro 2012; Janukowycz przyjechał do Warszawy na szczyt Partnerstwa Wschodniego, który rozpocznie się dziś wieczorem.

Tusk: Ukraina odgrywa kluczową rolę w Partnerstwie Wschodnim

Dla wszystkich uczestników warszawskiego szczytu Partnerstwa Wschodniego Ukraina odgrywa kluczową rolę w tej inicjatywie - ocenił przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu premier Donald Tusk.

- Jest rzeczą oczywistą dla wszystkich uczestników szczytu Partnerstwa Wschodniego, że kluczową rolę w tym wielkim projekcie europejskim odgrywa Ukraina - powiedział premier na konferencji prasowej po spotkaniu z ukraińskim prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

Według Tuska, Ukraina jest najbardziej zaawansowanym krajem w procesie integracji z Unią Europejską. - Zdecydowanie dobrze ocenia cała Europa i także my, tutaj w Warszawie, determinację polityczną władz Ukrainy na rzecz integracji z resztą Europy - podkreślił Tusk.

Jak mówił, ta determinacja polityczna Ukrainy powinna znaleźć swój wyraz jeszcze w tym roku w finalizacji negocjacji umowy stowarzyszeniowej. - Dzisiaj możemy powiedzieć, że wiele spraw trudnych zostało rozwiązanych szybciej niż można było się pół roku temu spodziewać - powiedział Tusk.

Premier mówił również, że z ukraińskim prezydentem poruszył kwestię sytuacji wewnętrznej na Ukrainie. - Przekazałem panu prezydentowi moją opinię i opinię moich partnerów w UE. Relacja władzy i opozycji, standardy demokratyczne, będą miały - co zrozumiałe - wpływ na ocenę procesu integracji - zaznaczył Tusk.

Tags: Европа, Польша, Украина
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author