clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Inflacja na Białorusi - już 70 proc. ...

Inflacja na Białorusi - już 70 proc.
...

qub, BelaPAN 2011-09-23, ostatnia aktualizacja 2011-09-23 20:50:19.0

Przez pierwsze trzy tygodnie września ceny na Białorusi wzrosły o 10,5 proc. W efekcie inflacja wynosząca 53,6 proc. na koniec sierpnia wzrosła już do 69,7 proc.
Najbardziej we wrześniu na Białorusi zdrożały jajka i wieprzowina (o 25 proc.) oraz wyroby mięsne z wołowiny (24 proc.), cukier (20 proc.) i drób (18 proc.) - poinformował w piątek białoruski urząd statystyczny. O 17 proc. zdrożały też lekarstwa. Jeszcze szybciej poszły w górę ceny papierosów (o 35 proc.) oraz wódki (o 30 proc.).

W połowie września Białoruś częściowo uwolniła kurs swojej waluty i pierwszego dnia notowań na przetargach bankowych kurs białoruskiego rubla wobec dolara wzrósł o 62 proc.

Jednocześnie białoruski bank centralny utrzymał drugi, niższy kurs rubla i po tej cenie sprzedaje dewizy m.in. na opłacenie importu lekarstw oraz gazu z Rosji. W połowie roku władze Białorusi ogłosiły jednak dewaluację oficjalnego kursu rodzimej waluty i białoruski rubel stracił wtedy ponad 50 proc. w stosunku do dolara. W ten sposób władze w Mińsku próbowały powstrzymać kryzys na rynku walutowym spowodowany przez deficyt dewiz.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz - http://wyborcza.biz/biznes/0,0.html © Agora SA
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author