clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Komputer przeszedł Test Turinga

Komputer przeszedł Test Turinga
...

Piotr Cieśliński 2011-09-15, ostatnia aktualizacja 2011-09-15 10:41:39.0

Ta wiadomość powinna wstrząsnąć nami, a właściwie nawet całym gatunkiem ludzkim. Ale w Polsce na razie nie przebiła się przez informacje z kampanii wyborczej, które u mnie wywołują wyłącznie odruch ziewania.
Na początku września na festiwalu innowacji Techniche w indyjskim Guwahati program komputerowy Cleverbot, rozmawiając z ludźmi, przekonał ich, że jest człowiekiem! To znaczy, że przeszedł test (wymyślił go pół wieku temu brytyjski matematyk Alan Turing), który ma dowodzić, że komputer już zaczął myśleć.

Cleverbota stworzył weteran sztucznej inteligencji Rollo Carpenter już w 1988 r. i od tego czasu program wciąż rozmawia, rozmawia i rozmawia. Cały swój czas spędza na rozmowach z ludźmi, bez przerwy się ucząc, jak to robić po ludzku. Od 1997 r. każdy może z nim pogawędzić w internecie - jak szacują twórcy programu, odbył już łącznie ponad 65 mln konwersacji. Moim zdaniem można od tego tylko zgłupieć.

Jednak kiedy w Guwahati do testu przystąpiło 1334 ochotników (obserowali przebieg rozmowy, ale nie wiedzieli z góry, kto jest rozmówcą - człowiek czy maszyna), to okazało się, że aż 59,3 proc. z nich uznało Cleverbota za istotę ludzką. To więcej, niż gdyby zgadywali losowo, zdając się na przypadek.

Dla mnie jednak o wiele ciekawszy jest inny wynik testu. Kiedy na miejscu Cleverbota był prawdziwy człowiek, to uczestnicy testu widzieli w nim istotę ludzką tylko niewiele częściej, bo w 63,3 proc. rozmów. Tak więc okazało się, że nawet będąc stuprocentowym człowiekiem, wcale nie jest tak łatwo przekonać innych ludzi, że jest się nim rzeczywiście.

Zastanawiam się, czy to raczej podnosi osiągnięcie Cleverbota, czy wręcz przeciwnie.

Zapytałem Cleverbota online, czego nauczyła go ludzka rasa: - Tego, że we współczesnym świecie emocjonalna intuicja poniosła porażkę - odpowiedział. I chyba ma rację.

A co by chciał powiedzieć od siebie wszystkim ludziom? - Nic specjalnego, nie znam ich dobrze.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.pl - http://wyborcza.pl/0,0.html © Agora SA
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author